Gündem

Uluslararası piyasalar

Eurotahvil Piyasaları

Haftanın son işlem gününde FED’den Kaplan tahvil alım miktarının zamanlaması için çok da uzak olmayan bir vadede konuşulmaya başlanması gerektiğini ve bunun sağlıklı olduğunu belirtirken istihdam verisinden sonra bugün de ABD’de açıklanan verilerin beklentilerin altında kalması belirsizliğin devam etmesine neden oluyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yaklaşık 3 baz puanlık bir geri çekilme ile 1.63 seviyelerine gelirken Avrupa tarafında ise karışık bir seyir vardı. İngiltere 10 yıllık tahvil getirisi 4 baz puanlık bir gerileyerek 0.85 seviyesine gerilerken diğer Avrupa 10 yıllık tahvil getirileri ise genel olarak yatay seyretti. Türkiye’de de 5 yıllık CDS 2 günlük aranın ardından tekrar geri çekildi ve yaklaşık 10 baz puan kayıpla 405 seviyesine geldi. Hazine kıymetlerinde de CDS’deki geri çekilmeye paralel olarak yukarı yönlü hareketler izlendi, kısa vadeli hazine kıymeti yaklaşık 32c primle işlem görürken uzun vadeye doğru kazanımlar $1 seviyesine yaklaştı. 5 yıl vadeli kıymet %5.30, 10 yıl vadeli kıymet ise yaklaşık %6.40 getiri seviyelerinden işlem gördü.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Enflasyonun olumsuz yan etkisine dair endişelerin önüne geçen bir ekonomik toparlanmanın faydalarına odaklanan piyasalar 11 hafta içindeki en büyük düşüş sonrasında kayıplarının bir kısmını geri alarak günü sonlandırdı. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, FED politikasının şu anda iyi bir noktada olduğunu söyledi ve beklentinin altında gelen veriler ile birlikte ekonominin yeniden açılırken volalitenin yüksek olacağı konusunda uyardı.

ABD endeksleri haftanın son iş gününü primlenerek sonlandırdı. Dow Jones endeksi %1.06, S&P500 %1.5 ve Nasdaq %2.3 oranında değer artışı yaşadı. Geçtiğimiz günlerde piyasalarda yaşanılan yüksek volalite sebebiyle VIX endeksi 25 seviyelerini aşmasına karşın günü 20 düzeyinin altında sonlandırdı. Dow Jones endeksinde en çok değerlenen sektörler %2.6 ve %2.57 oranında artış yaşayan enerji ve hammadde olurken iletişim servisleri %2 kayıpla günü negatif bitiren tek sektör oldu. Senatodan gelen $52 milyar büyüklüğündeki yarı iletken sektörü destek önerisi ile birlikte Intel %2.5 değerlenerek dikkat çekerken tüketici işleri CFO’sunu kaybetmesine rağmen Goldman Sachs %2.8 değerlenerek endeksin en iyi performansını sergileyen hissesi oldu. Petrol fiyatlarının bir kez daha direnç seviyelerini test etmesinin ardından Chevron %2.6 yükseldi. Endekste dün seans sonrasında bilanço açıklamasında bulunan Walt Disney ise üyelik artış hazının yavaşladığını gösteren raporlar sonrasında günü %2.6 kayıpla sonlandırdı. S&P500 endeksinde %3.16 ile en çok enerji sektörü değerlenirken IT ve takdirsel tüketim ürünleri sırasıyla %2.1 ve %1.8 primlenerek dikkat çekti. Sağlık ve altyapı sektörleri ise en zayıf yükselişi sergilediler. Endekste Citi tarafından talebin geri kazanılması ve operasyonel iyileştirmelerin büyümeyi ve sürdürülebilir nakit akışını desteklemesi nedeniyle satın al şeklinde revize edilen görüşü ile %2.2değerlenen General Electric en yüksek hacimli işlemler arasında yer alırken yarı iletken sektörü için yapılan öneri ile birlikte değerlenen diğer şirketler ise %2 ile AMD, %3.3 ile Micron ve %4.1 ile Applied Materials oldu. Koreli teknoloji devi Samsung’un Moderna ile anlaşarak Covid-19 aşısı üreteceği haberi ile birlikte Moderna %7.7 oranında değerlendi. 2020 yılında İngiltere satışlarını %50’nin üzerinde arttıran Amazon ise ülkede 10 bin kişi daha istihdam edeceğini açıklaması sonrasında şirket %1.9 oranında yükseldi. Geçtiğimiz gün bilanço açıklamasında bulunan Coinbase geçen sene aynı döneme göre sahip olduğu kullanıcı sayısını ciddi şekilde arttırmasına rağmen beklentinin altında kalan hisse başı kar ve gelir sonucunda %2.5 düşüş yaşadı.

Aşılama konusunda ivme kaydeden Avrupa ise haftanın son iş günün pozitif görünüm sergiledi. Euro Stoxx 50 %1.6, FTSE100 %1.15 ve DAX endeksi %1.4 oranında değerlenerek haftayı sonlandırdılar. FTSE100 endeksinde %2.3 ve %2.2 oranında değerlenen sırasıyla enerji ve IT sektörleri en iyi performansı sergilerken hammadde %0.5 düşüş yaşayarak en zayıf performansı sergiledi. Endekste en yüksek hacimli işlemler arasında %2.6 oranında değerlenen Lloyds Banking, %3.2 oranında primlenen Rolls-Royce ve bir diğer havacılık firması olan International Consolidated Air %2.6 civarı yükselirken Royal Dutch Shell’de %2.8 değerlendi. DAX endeksinde günü negatif sonlandıran sektör bulunmazken sanayi ve IT sırasıyla %2.1 ve %2.7 civarı yükselerek en çok değerlenen sektörler oldular. En zayıf artış kaydeden sektörler ise %0.5 ile temel tüketici ürünleri ve hammadde oldu. Endekste MTU Aero Engines %4 civarı yükselişiyle dikkat çekerken Siemens Energy %3.9 ve Siemens %3 primlendi. Covestro ve Delivery Hero ise %1.85 civarı kayıplarıyla endeksin değer kaybeden hisselerini oluşturdular.

Bugün Avrupa tarafında önemli bir veri açıklaması olmazken ABD tarafında Nisan ayı perakende satışlar beklenti olan %1’in altında %0, İthalat Fiyat Endeksi %0.7 ile beklentiye paralel, Nisan ayı sanayi üretimi %0.7 ile %0.9 beklentisinin altında ve Michigan Üniversitesi Güven Endeksi 82.8 ile 90 beklentisinin altında açıklandı. Haftaya Pazartesi piyasalar Çin perakende satış verilerini, Japonya ÜFE verilerini ABD Empire imalat verilerini takip edecek.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

ABD tarafında sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi beklentilerin altında kalırken artan enflasyon beklentilerinin de etkisiyle tüketici güveninin de beklentinin altında kalması sonrasında dolar üzerinde baskı görüyoruz. G10 para birimlerinin tamamı dolara karşı değer kazanırken Dolar endeksi yaklaşık %0.45 kayıpla 90.35 seviyelerinden işlem görmekte. 14 günlük RSI indikatörü 40 seviyesinin altına geldi ve aşırı satım bölgesine yaklaşıyor. NOK %1.5 ile dolara karşı en çok değer kazanan para birimi olurken 8.23 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalışan parite için 8.20 seviyesi kısa vadede test edilebilecek destek noktası olarak öne çıkıyor. Dolar endeksindeki kayıplara paralel olarak EURUSD paritesi de tekrar 1.21 seviyesinin üzerine çıkmış durumda ve yaklaşık %0.50 primle 1.2145 seviyelerinden işlem görmekte. 1.22 seviyesi hala önemli bir hedef olarak gündemdeki yerini korurken öncesinde 1.2160 ve 1.2180 seviyeleri takip edilecek direnç noktaları olarak öne çıkıyor. 1.21 seviyesinin tekrar kırılması durumunda ise 1.2045 seviyesindeki 100 günlük ortalamaya kadar bir geri çekilme izlenebilir. İngiltere aşılama sürecinde büyük yol kat ederken GBP tekrar 1.41 seviyesinin üzerine çıkmaya çalışıyor. 14 günlük RSI indikatörü de 62 ile aşırı alım bölgesine yaklaşıyor. 1.41 üzerinde kapanışlar izleyebilirsek Şubat sonunda gördüğümüz son 1 yılın en yükseği olan 1.4240 seviyelerine doğru yeni bir hareket izlenebilir.

Altın haftanın son işlem gününde yaklaşık $15 primle $1843 seviyesinden işlem görürken $1846 seviyesinde bulunan 200 günlük hareketli ortalama ilk ve en önemli direnç noktası olarak öne çıkıyor. 200 günlüğün kırılması durumunda ise $1860 ve $1880 seviyeleri gündeme gelecek direnç noktaları olacaktır. Gün içerisinde $26.80 seviyesine kadar geri çekilen gümüş ise bu bölgeden destek almayı başardı ve işlem gününü %1’in üzerinde primle $27.40 seviyesinden sonlandırdı. Yenilenebilir enerji talebinin artacağı beklentisiyle geçtiğimiz haftayı $10400 seviyesinin üzerinde kapatan LME bakır kontratı ise haftaya iyi başlasa da haftanın devamında yukarı yönlü hareketini koruyamadı. Bugün yaklaşık $100 kayıpla $10240 seviyesinden işlem gören bakır için bu kayıplar düzeltme olarak görülebilir ve yeni bir hareketin başlayabilmesi için gerekli algılanabilir. Hem dolar endeksindeki kayıplar opsiyonlarda daha yüksek seviyelerde görülen yoğunlaşmaların etkisiyle ham petrol yaklaşık %2.5 primle $65 seviyelerinden işlem gördü

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu