Sağlık

Türkiye’de her 3 kişiden biri hipertansiyon hastası

Hipertansiyon yaşlılık, kalıtım, şeker hastalığı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, sağlıksız beslenme ve şişmanlık gibi birçok nedene bağlı olarak görülebiliyor. Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği’nin 2012 yılında gerçekleştirdiği ‘Türk Hipertansiyon Prevalans Çalışması PatenT2’ araştırmasına göre Türkiye genelinde kadınların yüzde 32,4’ünde, erkeklerin ise yüzde 28,4’ünde hipertansiyon görülüyor. Araştırmaya göre 60-80 yaş gruplarında hipertansiyon tanısının daha çok konuluyor. Kırsalda yaşayan bireylerde kentte yaşayanlara göre daha yüksek oranda hipertansiyon görülüyor. Bölgesel olarak Doğu Karadeniz,  Batı Karadeniz ve Batı Anadolu hipertansiyon prevelansı en yüksek bölgeler olarak dikkat çekiyor. 

Erken tanı büyük önem taşıyor

Hipertansiyon herhangi bir hastalık sonrası ortaya çıkabildiği gibi çocuklarda da görülebiliyor. Ev tipi medikal cihazlarda lider OMRON, 17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü nedeniyle hipertansiyona ilişkin uyarılarda bulunuyor. OMRON, kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getiren hipertansiyon hastalığı için erken tanı büyük önem taşıdığının altını çiziyor.

Hipertansiyonu olanların sağlıklı beslenmesi ve düzenlik egzersiz yapmaları, tansiyonun kontrol altına alınmasında fayda sağlıyor. Aynı şekilde kilolu hastaların kilo vermesi, alkol ve sigara tüketimi yapılmaması da hipertansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı oluyor. 

Klinik olarak onaylı doğru ölçüm

Düzenli tansiyon ölçümünün hayat kurtardığı hipertansiyon için kullanılan klinik olarak onaylı ‘Akıllı Manşet’ teknolojisine sahip OMRON M4Intelli IT, kullanıcıların tansiyon ölçümünden en doğru sonucu almalarını sağlıyor. Kullanımı son derece kolay olan bu cihaz, kan basıncı düzeyi göstergesi, sabah hipertansiyonu habercisi ve düzensiz kalp atışı algılama özelliklerine sahip ayrıca aynı evde yaşayan 2 farklı kullanıcı için 60’ar ölçüme kadar kayıt tutabilen OMRON M4 Intelli IT aynı zamanda tansiyon verilerinin izlenmesine ve doktor ile paylaşılmasına olanak sağlayan OMRON connect uygulaması ile de uyumlu. 

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu