Gündem

Tahvil alımı tamam mı devam mı ?

Haftanın ilk işlem gününde yurt içerisinde Nisan ayına ilişkin enflasyon verilerini takip ettik. TÜFE verisinin piyasa beklentilerinin bir miktar altında kalarak aylık bazda %1.68 ve yıllık bazda ise %17.14 oranında artış kaydettiğini gördük. Bu sayede TÜFE’de yükseliş üst üste 7. ayında devam etmiş oldu. Enerji ve gıda fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyon ise %17.77 seviyesine yükseliş kaydetti. Bir diğer önemli nokta da; ÜFE tarafında yükseliş devam ediyor. Nisan datasının %35.17 seviyesinde ulaştığını gördük. Bu noktada ÜFE-TÜFE makası da açılmaya devam ediyor. Bu durum TÜFE’de baz etkisi kaynaklı geri çekilmelerin istenilen düzeyde olmayacağı izlenimini güçlendiriyor. ÜFE – TÜFE makasının ÜFE lehine açık olması, üreticinin maliyetleri henüz tüketiciye tam olarak yansıtamadığını göstermektedir. ÜFE’nin bir noktada TÜFE’yi desteklemesi beklenir. Bu durum da önümüzdeki dönemde TÜFE’nin yüksek seviyelerde katılık sağlamasını beraberinde getirebilir. Böylelikle TCMB’nin hızlı ve güçlü sayılabilecek faiz indirimleri adına elinin zayıf olduğunu söyleyebiliriz. Küresel piyasalarda Avrupa ve ABD’de açıklanan Nisan ayına ilişkin imalat PMI verileri takip edildi. İlk olarak Euro Bölgesi imalat PMI verisinin 62.9 ile beklentilerin altında kalsa da 24 yılın zirve seviyesine ulaştığını belirtmek gerek. Bu sayede Euro Bölgesi ekonomilerinin yılın ikinci çeyreğinde de toparlanmaya devam ettiğini görmekteyiz. Bunun yanında ABD tarafında açıklanan ISM imalat PMI verisinde yükseliş devam etti ve piyasa beklentilerini aşarak 65.0 endeks değerinde gerçekleşti. Net olarak ülkelerin uyguladıkları güçlü maliye politikaları ekonomik aktivitede çarkların hızlı dönmesini sağlamakta… Büyümenin öncü göstergeleri olan güven endeksleri ve PMI dataları bunu net olarak gösteriyor. Bu bağlamda küresel ekonomilerde yılın ikinci çeyreğine ilişkin güçlü beklentilerin şekillenmeye başladığını söyleyebiliriz. Dün takip edilen bir diğer gelişme de FED Başkanı Powell’ın konuşmasıydı. Powelll, ABD’de ekonomik görünüm daha iyi olduğunu ancak sorunları henüz tamamen atlatamadıklarını belirtti. Ayrıca ekonominin yeniden açılıyor olmasını daha fazla ekonomik aktivite ve daha fazla istihdam olarak yorumladı ve ekonominin ilerleme sağladığını dile getirdi. Açıklamalarında sürpriz niteliğinde bir cümle yoktu. Dolayısıyla piyasalara net bir etkisi olmadı.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesinde hisse senetleri Salı günkü işlemlerde karışık seyretti.Japonya,Tayland ve Çin Borsaları tatil dolayısı ile kapalı kalmaya devam ederken, Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) faiz kararı ve açıklamaları takip edilecek.Dün sert gerileyen Hong Kong’un Hang Seng Endeksi sabah seansında hafif yükseldi. Avustralya’da da endeks hafif artış kaydedeken Güney Kore geriledi.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Market Tedbirleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in ABD bankacılık sisteminin önde gelen regülatörlerinde Office of the Comptroller of the Currency-Para Birimi Denetleyici Ofisi’nin (OCC) başına yeni bir isim getirmeyi planladığı öne sürüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell, ABD’nin ekonomik görünümünü parlak olduğunu ancak düşük ücretli işçiler için ekonomik toparlanmının daha yavaş şekilde ilerlediğini söyledi. Powell, politika yapıcıların bu gruplar için politika desteğini sürdürmelerine ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

Powell, Fed’in dijital paraya ilişkin politika konuları üzerinde çalışmasının daha “erken aşamaları”nda olduğunu söyledi.

New York Fed Başkanı John Williams, ABD ekonomisinin bu yıl muhtemelen çok güçlü bir yıl geçireceğini, ancak Fed’in para politikası desteğinin agresif seviyesini düşürmesine yakın zamanda ihtiyaç olmadığını söyledi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, ABD ekonomisinin hala Fed’in tahvil alım programında herhangi bir azaltımı değerlendirmeye başlamak için koyduğu çıtayı yakalamanın gerisinde olmaya devam ettiğini savundu.

ABD Hazine Bakanlığı ikinci çeyrek için borçmanma beklentisini, Şubat ayında yaptığı tahmine göre yükseltti. Covid-19 salgınına ve yarattığı ekonomik krize yanıt için yapılan harcamalardaki artışın etkisi ile ikinci çeyrek için borçlanma planları 95 milyar dolardan 463 milyar dolara çıkarıldı.

Avustralya Merkez Bankası(RBA), faiz oranında bir değişikliğe gitmedi.

eBay, kriptoparaları gelecekte bir çeşit ödeme aracı olarak kabul etmeye açık olduğunu ve NFT’leri kendi platformuna dahil etmenin yollarını değerlendirdiğini bildirdi.

Küresel İmalat PMI Nisan’da 11 yılın en yüksek seviyesine çıktı.JP Morgan Küresel İmalat PMI Nisan ayında 55.8 puana yükselerek 2010 yılı Nisan ayından bu yana görülen en yüksek seviyeye yükseldi. Endekste yer alan 24 ülkeden 21’inde işletme koşullarının iyileştiği görülürken, yalnızca Meksika, Myanmar ve Filipinler’de daralma sinyali alındı.

AC Asia ex, Japan % – 0,08 Satıcılı

S&P 500 % – 0,26 Satıcılı

Euro Stoxx 50 % – 0,25 Satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu