Gündem

Sakin hafta olacak mı ?

Sakin Hafta Olacak Mı ?

Geçtiğimiz haftaya kıyasla yeni haftada data akışının bir miktar zayıfladığını görmekteyiz. Yurtiçi piyasalar ise Ramazan Bayramı nedeni ile kısa bir hafta geçirecek. Yeni haftanın gündem maddelerini değerlendirmeden önce geçtiğimiz hafta yaşanan ve fiyatlamaları etkilemeye devam etmesini beklediğimiz iki önemli gelişmeyi hatırlatalım; İlk olarak TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda %19 oranında sabit bırakmıştı. Toplantı karar metninde ise enflasyon tahmin patikasında belirgin düşüş görülmeden faiz indirimine gidilmeyeceğine yönelik söylemlerde bulunmuştu. TCMB’nin enflasyon raporu toplantısında piyasalar ile paylaştığı tahmin patikasında ki belirgin düşüş Eylül sonrası başlıyor. Dolayısıyla faiz indiriminin yılın son çeyreğinde başlayacağı beklentileri ile BIST100 ve TL’de alımlar gerçekleşti. ABD’de açıklanan TDI datası piyasa beklentilerinin çok altında kaldı. Yaklaşık 1 milyon olan beklentilere kıyasla veri 266 bin geldi. İşsizlik oranı ise düşüş beklentilerine kıyasla yükseliş kaydetti. Böylelikle son dönemde FED’in genişleyici para politikasını revize edeceğine yönelik beklentiler zayıflamaya başladı. Bunu ABD tahvil getirileri ve Dolar endeksinde oluşan düşüşten görebiliyoruz. Bu gelişmelerin etkisi yeni haftada da piyasaları desteklemeye devam edebilir. Buna ek olarak içinde bulunduğumuz haftada ABD enflasyon verileri ön plana çıkacak. Çarşamba günü açıklanacak veri de beklenti enflasyonun yıllık bazda %3.6 seviyesine yükselmesi yönünde. Çekirdek tarafta ise yıllık artış oranının %2.3 seviyesine ulaşacağı beklentisi hakim. Dataların beklentilere paralel gelse bile ABD ekonomisi için yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız FED’in her fırsatta enflasyonun yükseleceğini yalnız bu seviyelerde kalıcılık sağlamayacağını söylediğini hatırlatalım. Dolayısıyla beklentiler dahilinde gelecek bir data yüksek olsa bile piyasalarda stres oluşturmayabilir. Haftanın genelinde takip edilecek diğer veriler ise; Salı günü yurt içerisinde cari hesap, sanayi üretimi ve perakende satışlar verileri açıklanacak. Küresel tarafta ise Çin’de TÜFE, Almanya ZEW ekonomik hissiyatı ve ABD iş imkanları ve personel değişimleri (JOLTS) verileri açıklanıyor. Çarşamba günü; yurtiçi piyasalar Ramazan Bayramı nedeni ile yarım gün açık olacak. Küresel tarafta İngiltere büyüme ile Almanya enflasyon dataları izlenecek. Perşembe günü; ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ÜFE datalarını takip edeceğiz. Haftanın son işlem günü; ABD’de perakende satışlar ve Michigan Tüketici Güveni endeksi öne çıkacak.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

ABD’de Nisan ayına ilişkin tarım dışı istihdam verilerinin 1 milyon artış göstermesi beklenirken artışın 266 binde kalması sonrası Asya Pasifik Bölgesi’nde endeksler çoğunlukla yükseldi.Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri yüzde 1 civarında yükseliş kaydederken, Güney Kore’deki kazanımlar da bu seviyeye yakındı.Çin piyasaları iser karışık seyretti. Şanghay Bileşik Endeksi yataya yakın gerilerken, Shenzen endeksli yüzde 0.4 yükseldi. Hong Kong’un Hang Seng Endeksi ise yüzde 0.6 arttı.Avustralya’da Mart ayında perakende satışlar yüzde 1.3 arttı, fakat Ulusal Avustralya Bankası tarafından yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, iş güveni Nisan ayında rekor yüksek seviyeye tırmandı.ASX 200 Endeksi ise yüzde 1 yükseldi.

2021 yılı Ocak-Nisan döneminde toplam üretim yüzde 28 ve otomobil üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18 oranında arttı. Bu dönemde, toplam üretim 415 bin 187 adet, otomobil üretimi ise 288 bin 211 adet düzeyinde gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, maruz kaldığı çifte standarda ve engellemelere rağmen stratejik hedefi olan AB üyeliği yolunda kararlı tutumunu ve çalışmalarını sürdürmektedir.” açıklamasında bulundu.

Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulunan Yellen, “Kayda değer ilerleme sağladık. Ancak Nisan ayı istihdam verisi bize işimizin henüz bitmediğini gösterdi. Ekonomimimiz iyileşmeye devam ediyor. Bizim, ekonomimizi nasıl daha iyi inşaa edebileceğimizin yollarının düşünmemiz önemli” diye konuştu.Yellen açıklamasında ayrıca, federal hükümetin borçlanma limitinin Hazine’nin olağanüstü tedbirler almaması halinde bu yaz tükenebileceğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Finlandiya Merkez Bankası Başkanı Olli Rehn, ECB’nin enflasyon hedefini Fed’in ortaya koyduğu enflasyonun hedefini bir miktar üzerine çıkmasına imkan verme yaklaşımını takip etmesi gerektiğini savundu.

Başkan Joe Biden, ABD’de Nisan ayında istihdam artışının beklenenin çok altında kaldığını gösteren raporun, yönetiminin ekonomi konusunda attığı adımların ne kadar hayati önem taşıdığını gösterdiğini söyledi. İstihdam raporunun, kurtarma planına neden ihtiyaç duyulduğunun açık bir göstergesini oluşturduğunu söyleyen Biden, “Rapor bence şu anda atmakta olduğumuz adımların ne kadar hayati önemde olduğunun altını çiziyor” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Bir yılı aşkın süredir Kovid-19’un getirdiği zorluklara göğüs geren esnaf ve sanatkarlar bayrama son iki gün kala açılmalı” açıklamasında bulundu.

Küresel emtia piyasası yeni rekorlara sahne olmaya devam ediyor. Demir vadelilerinin tonu 226 dolar seviyesini görerek rekorunu yeniledi. Analistlerin değerlendirmelerine göre demir fiyatlarında rekoru Çin’in talebi ve küresel ekonomideki toparlanma destekledi.

AC Asia ex, Japan % 0,22 alıcılı

S&P 500 % 0,18 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,20 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu