Ekonomi

Powell enflasyona ne diyecek

POWELL ENFLASYONA NE DİYECEK

Veri gündemi çok zayıf olunca piyasalar da ABD kaynaklı gelişmelere odaklandı. ABD Başkanı Joe Biden’ın saatlik 15 dolar asgari ücrette artışa ilişkin gelişme ön plana çıktı. ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumlarda çalışan işçiler için asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılmasına yönelik kararnameye imza attı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın imzaladığı söz konusu kararnamenin, ekonomiyi ve verimliliği teşvik edeceği, işçilerin verimliliğini artırarak daha kaliteli işler üretmeleri sonucu vergi mükellefleri için değer sağlayacağı belirtildi. Açıklamada, federal kurumlarda çalışan işçiler için halihazırda 10,95 dolar olan asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılacağı kaydedildi.Tüm federal kurumların 30 Ocak 2022’den başlayarak yeni asgari ücret oranını sözleşmelerine dahil etmeleri gerekeceği ifade edilen açıklamada, 30 Mart 2022’ye kadar tüm kurumların söz konusu oranı yeni sözleşmelerde uygulaması gerektiği vurgulandı. ABD’de Nisan ayı Conference Board (CB) Tüketici Güveni 121.7 ile 14 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Verinin net olarak tempolu seyreden aşılamanın, toparlanan istihdam piyasasının ve teşviklerin etkisini yansıttığını söyleyebiliriz. Buna karşılık henüz pandemi öncesi seviyeye ulaşılmadığını da hatırlatalım. Dolayısıyla mevcut ekonomik konjonktür korunduğu sürece tüketici güveninde artış eğiliminin sürmesi beklenebilir. Bugünün nerdeyse Tek gündem maddesi FED toplantısı olacak. Faiz oranına yönelik bir değişiklik beklenmiyor. Aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programında da değişiklik beklentisi yok. Takip edeceğimiz nokta ise varlık alım miktarının ne zaman azaltılacağına ilişkin ipucunun alınıp alınamayacağı olacak. Bunu da toplantı sonrası FED Başkanı Powell’ın konuşmasından yakalamaya çalışacağız. Powell’ın gevşek para politikasından dönüş sinyalini bu toplantıda vermeyeceği ağırlıklı beklenti. Ekonominin toparlandığı ve teşviklere hala ihtiyaç duyulduğuna yönelik daha önceki konuşmaları ile paralellik gösteren söylemlerini tekrarlaması baz senaryoBuna karşılık para politikasının seyrine yönelik kritik cümleler oynaklığın artmasına neden olacaktır. Bu tarz ifadeleri yaz ayında gerçekleştirilecek ( Haziran – Temmuz ) toplantılarında gelmesi daha olası durmakta.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Çarşamba günkü işlemlerde ekonomik verilerin ardından karışık bir görünüm sergiledi.Japonya’da Nikkei 225 ve Topix Endeksleri hafif yükseldi. Japonya’da perakende satışlar Mart ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.2 arttı.Avustralya’da ise tüketici fiyat endeksi birinci çeyrekte yüzde 0.6 yükseldi. Çin anakarasında Şanghay ve Shenzen endeksleri hafif geriledi. Hang Seng Endeksi yatay seyrederken, Güney Kore’nin Kospi Endeksi de düştü.Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.08 aşağıdaydı.

Dünya Bankası, Türk ekonomisinin bu yıl gerçekleştirmesini beklediği güçlü büyümeyi 2022 ve 2023 yıllarında da sürdüreceğini öngördü. Banka, Türkiye Ekonomik İzleme Raporu’nda (TEM) GSYH’nın bu yıl yüzde 5,0 olacağını tahmin ederken, 2022 ve 2023 yıllarında da büyümenin yüzde 4,5 olacağını öngördü.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) salgınla mücadelede ülkelerin harcamalarına ilişkin araştırmasına göre Türkiye, gayri safi yurt içi hasılaya oranla en az harcama yapan ülkelerden biri oldu.-Euronews

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ABD’de korona virüse (Covid-19) karşı tam olarak aşılanmış kişilere maske kısıtlamasının hafifletildiğini belirtti.

ABD Donanması, dün ABD sahil güvenlik devriye botu Baranoff ve USS Firebolt kıyı devriye gemilerinin, İran Devrim Muhafızları Ordusu Deniz Kuvvetleri’ne (IRGCN) ait 3 geminin kendileriyle yakın temasa girmesi sonucu uyarı ateşi açtığını kaydetti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global’in Avrupa ülke kredi notları analisti Frank Gill, Yunanistan’ın kredi notunun gelecek 12 ay içinde yeniden artırılmasının “oldukça muhtemel” olduğunu söyledi.

Asya Kalkınma Bankası (ADP) güçlü küresel toparlanma beklentilerine ve COVID-19’a karşı aşılamada sağlanan ilerlemeye işaret ederek Kalkınmakta olan Asya’da ekonomik büyümenin bu yıl önceden tahmin edilenden daha güçlü olabileceğini bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, federal kurumlarda çalışan işçiler için asgari saatlik ücretin 15 dolara çıkarılmasına yönelik kararnameye imza attı.Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Biden’ın imzaladığı söz konusu kararnamenin, ekonomiyi ve verimliliği teşvik edeceği, işçilerin verimliliğini artırarak daha kaliteli işler üretmeleri sonucu vergi mükellefleri için değer sağlayacağı belirtildi.

Global emtia fiyatlarında rallinin gelecek 6 ayda güçlü bir şekilde devam edeceğini öngören Goldman Sachs, petrol fiyatının 80 dolar/varil seviyesine yükselmesini beklediğini bildirdi.

AC Asia ex, Japan % % – 0,21 satıcılı

S&P 500 % % 0,14 alıcılı

Euro Stoxx 50 % % 0,20 alıcılı

 

 

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu