Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Pazartesi Günkü Kazançlarının Bir Kısmını Geri Verdi… Global piyasalarda yaşanan enflasyon endişeleriyle birlikte hisse senedi piyasaları satıcılı bir görünüm sergilerken haftaya iyi bir başlangıç yapan BIST100 endeksi kazançlarının bir bölümünü geri verdi. BIST100 endeksi dün %1.10 değer kaybıyla 1,445 puana geriledi. Bankacılık endeksi %1.70, holding endeksi ise %1.29 değer kaybetti. Borsa İstanbul Pay Piyasası bugün Ramazan Bayramı tatili nedeniyle yarım gün işlem görecek. Perşembe ve Cuma günü ise piyasalar kapalı olacak. ABD ve Almanya vadelileri yeni işlem gününde satıcılı seyrini sürdürürken, Asya piyasaları teknoloji hisselerindeki değer kaybının en çok etkilediği Tayvan piyasalarındaki gerilemenin etkisinde kırmızı rengine bürünmüş durumda. Yurt dışındaki zayıf risk iştahı görünüme bağlı olarak endeksin güne satıcılı başlaması beklenebilir.

 

 

USDTRY… Cari Hesap Beklentilerden İyi Geldi… Mart ayında 3.6 milyar dolar açık vermesi beklenen cari hesap 3.3 milyar dolar açık verdi. 12 aylık cari açık ise Mart ayında 36.2 milyar dolar oldu. Cari işlemler hesabının finans kalemindeki açıktaki artış Dolar TL kurunda yukarı yönlü baskı yaratmayı sürdürüyor. Diğer taraftan Amerikan doları Ortadoğu’da yükselen tansiyonun etkisiyle güvenli liman talebinden destek buluyor. Dolar TL kuru yeni işlem gününde 8.31 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURTRY… Dar Bir Bant İçerisinde Dalgalanıyor… Euro TL kuru yeni işlem gününde Euro’nun global bazda gerilemesine bağlı olarak 10.07 seviyelerine geri çekildi.

 

 

EURUSD… 1.2165 Seviyelerindeki Direncini Kıramayan Parite Geri Çekildi… ABD tarafında bugün yıllık %3.6 beklenen Nisan ayı tüketici enflasyonu verisi açıklanacak. Veri öncesinde ABD doları global bazda güç kazanırken parite 1.21 doğru satış baskısı altında kaldı. Amerikan doları İsrail-Filistin geriliminin ortasında güvenli liman talebinden de destek buluyor.

 

 

XAUUSD… ABD Tüketici Enflasyonu Verisi Öncesinde Geri Çekildi… Altın fiyatlarında bugün ABD’de açıklanacak Nisan ayı tüketici enflasyonu verisi takip edilecek. FED’in ABD ekonomisindeki risklere rağmen büyümeye devam edeceğini açıklaması sonrasında altının ons fiyatı geriledi. ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki yükseliş ve enflasyon endişeleri FED’in daha erken bir parasal sıkılaşma ihtimalini öne çekerken bu durum altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı kuruyor.

 

 

GLDGR… 488 TL Seviyelerinde… Gram altın Dolar TL kurundaki yukarı yönlü harekete rağmen ons fiyatındaki düşüşü takip etti. Gram altın 488 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… OPEC Raporu Açıklandı… ABD’nin en büyük petrol hattına düzenlenen saldırı sonrasında rafineriler üretimlerini durdururken, yatırımcıların durumu yeniden değerlendirmesiyle birlikte dalgalı bir görünüm sergiledi. OPEC+ global petrol talep görünümü raporunda, global petrol talebinin günlük 6 milyon varil artacağı ifade edildi. Böylece günlük petrol tüketiminin 96.5 milyon varil olması bekleniyor. Brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 68 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

S&P500… Enflasyon Endişesi Belirginleşiyor… ABD’de S&P500 endeksi artan enflasyon endişeleriyle birlikte günü %0.87 değer kaybıyla 4,152 puandan tamamladı. Güne teknoloji hisselerindeki düşüşe bağlı olarak ekside başlayan endeks, beklentilerden iyi gelen ekonomik verilere rağmen, enflasyon endişelerinin etkisiyle negatif bir seyir izledi. Piyasa bugün ABD’de açıklanacak tüketici enflasyonu verisini takip edecek.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu