Gündem

Piyasaların yönü

BIST100… Global Piyasalarda Pozitif Eğilim Sürüyor… Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi Cuma gününü %0.95 değer kazancıyla 1,441 puandan tamamladı. ABD’de tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden kötü gelmesi sonrasında teşviklerin devam edeceği beklentisi piyasaları desteklemeye devam ediyor. ABD ve Almanya vadelileri artı bölgede işlem görürken, Asya piyasaları da alıcılı bir görünüm sergiliyor. Yurt dışı görünüme paralel olarak endeksin güne artıda başlaması beklenebilir. BIST100 endeksinde olası yükselişlerde 1,462 puan seviyesi ilk direnç noktası olarak takip edilecekken, geri çekilmelerde ise 1,430 puan seviyeleri ilk destek noktası olarak takip edilebilir. Bu hafta bayram tatili nedeniyle piyasalar 2.5 gün işlem görecekken, bugün Türkiye istihdam verisi yarın ise sanayi üretim ve cari işlemler verileri takip edilecek.

 

 

Şirket Haberleri… DOHOL… Şirket 1Ç21’de 413 milyon TL net kar açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre net karını %29 artırdı.

 

 

USDTRY… Yeni Haftaya Hafif Alıcılı Başladı… Geçtiğimiz hafta TL varlıklar açısından en önemli gündem maddesi TCMB toplantısıydı. TCMB faizlerde değişikliğe gitmezken, toplantı karar metninden sıkı para politikası duruşu ifadesinin kaldırılması TL varlıklar üzerinde baskı yaratsa da Dolar TL kuru haftanın son işlem gününde doların global bazda değer kaybetmesine bağlı olarak 8.24 seviyelerine geriledi.

 

 

EURTRY… 10 Seviyesinin Üzerinde… Euro TL kuru TCMB toplantısı sonrasında dar bir bant içerisinde hareket etmeyi sürdürüyor. Geçtiğimiz hafta 10 seviyesinin altına sarkan Euro TL kuru yeni haftada 10.04 seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

EURUSD… ABD’de Tarım Dışı İstihdam Verisi Beklentilerin Çok Altında Geldi… ABD’de tarım dışı istihdam verisi piyasanın 1 milyon artış beklentisine rağmen 266 bin kişi artarak beklentilerin çok altında geldi. İşsizlik oranı ise geçen yılın Nisan ayından bu yana ilk defa artış gösterdi. ABD hazine tahvil faizleri açıklanan veri sonrasında gerilerken, dolar global bazda zayıfladı. Euro Dolar paritesi 1.2180 seviyelerine kadar yükseldikten ABD hazine tahvillerinin toparlanmasıyla birlikte 1.2150 seviyelerine geri çekildi.

 

 

XAUUSD… Ons Altın Son 27 Haftanın En İyi Performansını Gösterdi… ABD’de beklentilerin çok altında gelen tarım dışı istihdam verisi sonrasında sert bir şekilde yükselen ons altın yeni haftaya sakin başladı. Geçtiğimiz haftaya 1,770 $ seviyelerinde başladıktan sonra 1,843 $ seviyelerini test eden ons altında yeni haftanın ilk saatlerinde 1,839 $ seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

GLDGR… 2021 Yılının Zirve Seviyelerinde… Geçtiğimiz haftaya 470 TL seviyelerinde başlayan gram altın, Dolar TL kuru ve ons fiyatındaki hareketlenmenin etkisiyle 489 TL seviyesini test etti. Yeni haftaya yataya yakın bir seyirle başlayan gram altın sabah saatlerinde 487 TL seviyelerinde işlem görüyor.

 

 

BRENT… ABD’de Petrol Hattının Elektronik Sistemi Hacklendi, Petrol Fiyatları Hafif Yükseldi… ABD’nin en büyük boru hattına düzenlenen siber saldırı sonrasında petrol fiyatları yükseldi. Siber saldırı sonrasında ana hatlar kapandı. Brent petrolün varil fiyatı vadeli işlemlerde 68 $ seviyelerinde işlem görüyor. Tarım dışı istihdam verisinin beklentilerden düşük gelmesi sonrasında teşviklerin devam edeceği beklentileri ve ABD dolarının global bazda zayıf bir görünüm sergilemesi petrol fiyatlarına destek oluyor.

 

 

S&P500… Pozitif Görünüm Devam Ediyor… ABD’de S&P500 endeksi Cuma günü işlemlerinde tarım dışı istihdam tarafında beklentilerden düşük gelen veriye rağmen rekor seviyelerde işlem görmeyi sürdürdü ve %0.74 değer kazanarak 4,233 puana yükseldi. Vadeli işlemlerde de pozitif görünümünü devam ettiren ABD endeksleri bu hafta açıklanacak tüketici enflasyonu verisini takip edecek.

Kaynak Alan Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu