Gündem

Piyasa siyah dedi

Piyasa Siyah Dedi

Haftanın en kritik gündem maddesi olan 27-28 Nisan tarihli FED toplantının tutanakları dün açıklandı. Öne çıkan unsur tahvil alım politikasına yönelik söylemlerdi. Tutanaklarda, üyelerin ekonomik faaliyetteki güçlü toparlanmanın para politikasının sıkılaştırılması konusunun tartışılması gerekebileceğine yönelik söylemleri oldukça dikkat çekici… Bu paralelde bazı üyelerin önümüzdeki toplantılarda varlık alım miktarında kısıntıya gidilmesine yönelik tartışmaların başlaması gerektiğini düşündüklerini görüyoruz. Bunun yanında birçok üyenin ekonominin tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ilerlemesinin zaman alabileceğine yönelik değerlendirmelerini de takip ettik. Bazı FED üyelerinin varlık alım miktarını azaltmaya yönelik tartışmanın başlaması gerektiğini ifade etmeleri şüphesiz piyasalar adına olumlu bir görüntü sunmuyor. ABD tarafında bir süredir ekonomik aktiviteye yönelik güçlü datalar ile karşılaşıyoruz. İmalat ve harcama verileri ekonominin gücünü gösteriyor. ABD ekonomisinin yılın ikinci çeyreğinde yaklaşık %10 büyüyeceği beklentileri bulunmakta. Ayrıca Nisan ayı enflasyon verisi de %4.2 ile 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye yükselmişti. Tek istisna işe alımların beklentilerin çok altında kaldığı gösteren istihdam verisiydi. Genel olarak olumlu gelen datalar yüksek enflasyon beklentilerini ve FED’in enflasyona göre daha hızlı adım atacağı endişelerini beraberinde getiriyordu. Yani aylık 120 milyar dolarlık varlık alım programının azaltılmasına yönelik söylemler çok da sürpriz değil. Fakat zamanlamasına yönelik bu yıl gerçekleştirileceği olasılığı kuvvetlenirse piyasaları negatif olarak daha sert etkileyebilir. Zaten tutanakların açıklanmasının ardından oluşan endişelerin etkisi ile ABD 10 yıllık tahvil getirileri bir anda %1.68 seviyelerine yükseliş kaydetti. Küresel ölçekte borsalarda ve petrol fiyatların satış baskısı hafta genelinde olduğu gibi dün de etkisini hissettirdi.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Mercan Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzı 20 Mayıs saat 10:30 – 21 Mayıs saat 13:00 tarihlerinde borsadan satış ve eşit dağılım olarak, 8.81-10.46 TL fiyat aralığından gerçekleşecek.

Asya Pasifik Bölgesi’nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde karışık seyretti.Sabah seansında Topix ve Nikkei 225 endeksleri genel olarak yatay bir seyirdeydi.Çin ana karasında ise Şanghay ve Shenzen endekleri hafif gerileme kaydetti. Hang Seng endeksi de hafif azaldı.Güney Kore Kospi Endeksi düşüşte, Avustralya’da S&P/ASX yükseliş eğilimde. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yatay.

Japonya Maliye Bakanlığı tarafından bu sabah açıklanan verilere göre, ülkede ihracat Nisan ayında bir önceki senenin Nisan ayına göre yüzde 38 artış kaydetti ve beklentilerin üzerine çıktı.

Çin’de ise bir yıllık gösterge faiz oranı (LPR) Mayıs ayında da değiştirilmeyerek yüzde 3.85 oranında sabit bırakıldı. Beş yıllık LPR’da beklentilere paralel olarak yüzde 4.65 düzeyinde bırakıldı.

ABD’de Başkan Joe Biden yönetimi, Rusya ile Almanya arasındaki Nord Stream 2 boru hattını inşa eden şirket üzerindeki yaptırımlardan vazgeçti.

St Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyonun 2022’ye kadar yüzde 2 ve üzerinde kalmaya devam etmesini beklediğini söyledi. Bullard, Fed’in enflasyon sürecinin “kontrolden çıkabileceğinin” bilincinde olduğunu da vurguladı.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, varlık alımlarında bir azaltımı değerlendirmeye başlamak için ekonominin Fed’in tam istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine doğru önemli bir ilerle sağlayıp sağlamadığına dair önümüzdeki aylarda gelecek verileri görmeleri gerektiğini söyledi.Bostic, varlık alımlarını, ekonomiye desteği azaltmayı düşünmek için koydukları çıtaya henüz ulaşılmadığını vurguladı.

Akaryakıtta uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları yeniden belirlendi. Buna göre 95 oktanlı kurşunsuz benzindeki ÖTV 1,3313 TL/lt, 98 oktan kurşunsuz benzinde ÖTV 1,5836 TL/lt oldu. Motorinde ÖTV 1,2931 TL/lt olarak belirlenirken, otogazda ÖTV 0,8107 TL/kg oldu.

ECB/Schnabel:”Bu, ekonomiyi desteklemek için finansman şartlarlını olumlu tutmaya devam edeceğimiz anlamına geliyor” diye konuşan Scnhnabel, “Şu anda bir faiz artırımı için neden yok” dedi.

Fitch Rating, global çip tedarikinde yaşanan sıkıntının otomotiv sektöründe 3,8 milyon adet, 2021 yılı satış planlarının yüzde 5’i, seviyesinde kayba yol açacağını savundu.

AC Asia ex, Japan % – 0,37 satıcılı

S&P 500 % 0,03 alıcılı

Euro Stoxx 50 % 0,56 alıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu