Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Pfizer’in salgına karşı geliştirdiği hap formundaki ilaca FDA’nın onay vermesi sonrası alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), ABD’li ilaç firması Pfizer’ın Kovid-19’a karşı geliştirdiği ağızdan alınan ilaca “acil kullanım” onayı vermesi sonrası alıcılı seyir izledi. İlaç virüse karşı geliştirilen ilk hap formundaki ilaç olma niteliği taşıyor. Makro veriler cephesinde, ABD Chicago Fed Ulusal Aktivite endeksi Kasım ayı verisi aylık bazda 0,41 puan düşüşle 0,37 seviyesinde beklentinin altında gerçekleşti. Conference Board tüketici güveni Aralık aı verisi ise aylık bazda 6,3 puan artışla 115,8 seviyesinde piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti. Mevcut konut satışları verisi de aylık bazda %1,9 artışla 6,46 milyon seviyesine yükselmesine karşın piyasa beklentisinin altında kaldı. 3Ç21 verilerine ilişkin olarak büyüme verisi yıllık bazda %2,1 seviyesinden %2,3 seviyesine revize edilirken, kişisel tüketim verisi de %1,7’den %2 seviyesine çekildi. Çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisi ise %4,5 seviyesinden %4,6 seviyesine ılımlı revize edildi. Noel tatili haftasında olunması nedeniyle hacmin ve volatilitenin hafif seyrettiği haftada, söz konusu haber akışının desteğinde ekonomide varyant etkilerinin alt edilebileceğine yönelik iyimserliğin arttığı gözlemlendi. Bu çerçevede güçlenen risk algısı ışığında ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,45 seviyesi üzerindeki seyrini sürdürürken, VIX endeksi 18,63 seviyesine geriledi. Endeksler cephesinde de, Dow Jones endeksi %0,74 artışla 35.753,89 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,02 değer kazancıyla 4.696,56 seviyesinden kapandı. Nasdaq endeksi ise %1,18 yükselişle 15.521,90 seviyesinden günü tamamladı. Salı günü başlayan toparlanma döngüsü, en son Covid-19 varyantının yayılma hızına ilişkin korkuların tetiklediği üç günlük düşüş serisini takip ediyor. Söz konusu döngüde S&P 500 endeksi Eylül ayından bu yana görülen en sert üç günlük değer kaybını yaşadı. Nasdaq endeksi de Mayıs ayından bu yana en kötü üç günlük performansını gösterdi. Sektörler cephesinde  tüketim malları ve teknoloji sektörü hisseleri en çok değer kazananlar arasında başı çekerken, Pfizer hissesinin de haber sonrası %1 yükseliş kaydettiği takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, ilaç cephesindeki gelişmelerin Omicron varyantının makro etkilerini baskılayabileceği yönündeki iyimserlikle ılımlı pozitif seyir izliyor. Bölge özelinde ise, Çinli teknoloji devi Tencent Holdings Ltd., bir defalık temettü olarak 16 milyar dolardan fazla JD.com Inc. hissesi dağıtmayı planlıyor. Tencent’in Çinli e-ticaret şirketi JD.com’dan neredeyse çekilmesine yol açacak bu adım, şirketin diğer gözde yatırımlarından da çıkacağına ilişkin endişelerin artmasına yol açtı. Ancak bu sabah Hong Kong’da işlem gören Çinli e-ticaret devi JD.com hisseleri %9’dan fazla yükselirken, Tencent hissesindeki artış %2’yi aştı. Öte yandan, Çin’in Şian kentinde, son günlerde vaka sayısında görülen artış nedeniyle 13 milyondan fazla kişiye sokağa çıkma yasağı getirildi. BBC’nin haberine göre, bugün ilan edilen yeni Kovid-19 kısıtlamaları kapsamında acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla her evden sadece bir kişiye dışarı çıkma imkanı tanındı. ABD vadeliler cephesinde ise, dün görülen pozitif seyir sonrası yatay pozitif görünüm hakim. Bugün ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları, kişisel gelirler ve harcamalar, çekirdek kişisel tüketim giderleri deflatörü, dayanıklı mal siparişleri ve yeni konut satışları verilerine ek olarak Michigan tüketici güveni verisinin revizyonu izlenecek. 18 Aralık ile sona eren haftaya ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 205K seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Dayanıklı mal siparişleri Kasım ayı verisinin manşet ve çekirdek bazda aylık olarak sırasıyla %2 ve %0,6 artışlar kaydetmesi bekleniyor. Kişisel gelirler ve harcamalar verisinde de aylık olarak %0,5 artış öngörülüyor. Çekirdek PCE deflatörü Kasım ayı verisinin de yıllık bazda %4,5 artışla 1989 yılından bu yana zirve seviyelere yükselebileceği tahmin ediliyor. Yeni konut satışları Kasım ayı verisinin de aylık bazda %3,3 artışla 770K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Michigan tüketici güveni verisine ilişkin olarak da Aralık ayında öncü olarak aylık bazda 3 puan artışla 70,4 seviyesine yükselen verinin aynı seviyede teyit edilmesi bekleniyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de piyasaları Noel tatili sebebiyle kapalı olacak. Euro Bölgesi’nde veri akışı akin seyredecek. Asya cephesinde ise Japonya’da ulusal TÜFE verisi izlenecek. Kasım ayı verisinin manşet bazda yıllık olarak %0,5 artış, çekirdek bazda ise %0,7 düşüş kaydetmesi öngörülüyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu