Gündem

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Enflasyon görünümüne yönelik belirsizlikler nedeniyle teknoloji hisselerinde tetiklenen satışlarla ekside kapandı

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, enflasyon görünümüne yönelik belirsizlikler nedeniyle teknoloji sektörü hisselerinde tetiklenen realizasyonlar nedeniyle satıcılı seyir izledi. ABD’de hafta ortası açıklanacak TÜFE verisinin manşet bazda yıllık olarak %3,6 ile Eylül 2011’den bu yana görülen en sert artışını kaydetmesi bekleniyor. Ayrıca, New York Fed tarafından yayımlanan ankete göre önümüzdeki yıl için medyan enflasyon beklentileri Nisan ayında, Eylül 2013’ten bu yana görülen en yüksek seviye olan %3,4’e yükseldi. Enflasyon beklentilerine yönelik piyasa göstergeleri de yükseldi. Popüler bir gösterge olan beş yıllık başa baş oranı dün %2,7 seviyesini aşarak yaklaşık 15 yılın en yüksek noktasına ulaştı. Fed’in enflasyon göstergelerinde öne çıkan artış eğilimine rağmen destekleyici duruşunu sürdüreceğine yönelik söylemlerini sürdürdüğünü gözlemliyoruz. Bu nedenle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %1,60 seviyesinin altında dalgalandığını izliyoruz. Dün Nasdaq endeksi %2,55 değer kaybıyla 13.401,86 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,04 düşüşle 4.188,43 seviyesinden tamamladı. Dow Jones endeksi ise %0,10’luk ılımlı gerileme ile pozitif ayrışarak 34.742,82 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, Çin’den gelen enflasyon verileri sonrası negatif atmosferin devam ettiğini izliyoruz. Çin TÜFE Nisan ayı verisi yıllık bazda %0,9 artışla beklentilere yakın artış gösterirken, ÜFE verisi %6,8 yükselişle piyasa beklentisini aştı. Ekim 2017’den bu yana en güçlü artışını kaydeden verinin sanayi sektörü karlılığına ilişkin verdiği olumlu sinyallerin fiyat baskıları ile etkisiz kaldığını gözlemliyoruz. ABD vadeliler cephesinde de, Nasdaq endeksinde görülen realizasyonlarla satıcılı görünüm devam ediyor. Yurt dışında ABD’de NFIB Küçük İşletme İyimserliği Endeksi verisi takip edilecek. Piyasa beklentisi verinin yükselişini üçüncü aya taşıyarak aylık bazda 2,6 puan artışla 100,8 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde. Euro Bölgesi cephesinde ZEW Beklenti Anketi takip edeceğiz. Veriye ilişkin piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere Nisan ayı verisi aylık bazda 7,7 puan düşüşle 66,3 seviyesine gerilemişti.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de TÜFE verileri izlenecek. Nisan ayı TÜFE verisinin manşet ve çekirdek bazda yıllık olarak sırasıyla %3,6 ve %2,3 artış kaydetmesi bekleniyor. Gerçekleşmesi halinde manşet veride beklenen yıllık artış Eylül 2011’den bu yana görülen en sert artış olacak. Euro Bölgesi’nde de sanayi üretimi verisi takip edilecek. Verinin yıllık bazda %11,8 ile son 10 yılın zirvesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu