Gündem

Küresel çapta ve yurt içinde satıcılı fiyatlama etkisini sürdürüyor

Piyasa Gündemi

Merkez bankalarına ilişkin agresif sıkılaşma beklentileri ile artan resesyon endişeleri nedeniyle küresel risk iştahı zayıf seyrini sürdürmeye devam ediyor. Beklenen sıkılaşma hamleleri, Çin’deki karantinalar ve Rusya – Ukrayna savaşı gibi faktörler küresel büyüme üzerinde önemli risk unsurları olarak varlığını sürdürüyor. Küresel çapta bozulan görünüme ve zayıflayan risk iştahına bağlı olarak son günlerde yurt içi piyasalarda da satış baskısının artış kaydettiği gözleniyor. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    17:00 ABD – Bekleyen Konut Satışları Önem: Orta
•    19:00 ECB Başkanı Lagarde Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Fed’e ilişkin agresif sıkılaşma beklentileri, süregelen enflasyonist ortam ve büyüme kaynaklı endişeler hisse piyasaları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Gün içerisinde dalgalı bir seyir kaydeden BIST-100 Endeksi akşam saatlerinde yurt dışında artan satışlarla günü %2,59 oranında kayıpla 2.418,30 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %3’leri bulan düşüşlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif alıcılı bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında Çin borsaları pozitif ayrışırken diğer borsalarda kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yatay açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 14,79 – 14,80 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 14,80’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Yurtdışı piyasalardaki satışlara kayıtsız kalmakta zorlanan BIST 100’de dün 2.475’teki ara destek noktasının altına sarkıldıktan sonra satışlar hız kazandı ve ana destek olarak izlediğimiz 2.450’nin de altında bir kapanış gerçekleşti. 2.450 endekste bugün için izleyeceğimiz ilk direnç olup bu seviye üzerinde saatlik kapanışlar göremediğimiz sürece yukarı yönlü hareketlere karşı temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu seviye üzerinde ise saatlik grafiklerde oluşan aşağı yönlü trendi takip edeceğiz. Bu trend bu sabah itibariyle 2.483 civarından başlayacak olup gün sonunda takip ettiğimiz ilk direnç olan 2.450’nin de altında 2.435’e kadar gerilemiş olacak. Gün sonunda endeksin bu trend altında ya da üstünde kapanışına göre strateji belirlenebilir.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu