Gündem

Kısa ama zorlu gün

Kısa Ama Zorlu Gün

Küresel piyasalarda haftanın ikinci işlem gününde de negatif fiyatlamalar oluştu. Öne çıkan ana tema yüksek enflasyon beklentileri… Geçtiğimiz hafta Cuma günü açıklanan ABD istihdam verileri sonrası %1.50 seviyesinin aşağısını test eden ABD 10 yıllık tahvillerin getirisinin yeniden %1.60 seviyesi üzerine yerleşme çabası içerisinde olduğu görülüyor. Bu sayede küresel ölçekte hisse senedi endekslerinde de satışların arttığını takip ediyoruz. Yalnız bu satışları şimdilik kar realizasyonu olarak nitelendirdiğimizi söyleyelim. Mevcut görünümde ABD tahvil getirilerinin seyri piyasalara yön verecek ana unsur olarak kalmaya devam edecektir. Dolayısıyla tahvil faizlerini net olarak etkilemesi adına gün içerisinde açıklanacak ABD enflasyon verileri bu haftanın en kritik gelişme konumunda bulunmakta. Piyasa beklentileri eşliğinde enflasyon verisini değerlendirmek gerekirse; ABD’de Nisan ayına ilişkin TÜFE verisinde beklenti aylık bazda %0.2 ve yıllık bazda ise %3.6 oranında bulunuyor. TÜFE verisi yıllık olarak beklentilere paralel gelmesi durumunda bu ABD’de enflasyonun 2011 yılı seviyelerine ulaşması anlamına gelecektir. Çekirdek tarafta ise piyasa beklentisi aylık %0.3 ve yıllık %2.3 oranında artış yönünde… Enflasyon verilerinin piyasa beklentilerinin üzerinde açıklanması endişeye yol açarak riskli varlık statüsünde olan enstrümanlarda ve emtia tarafında satışları getirebilir. Piyasa, FED’in yükselmekte olan enflasyona karşı daha hızlı önlem alabileceğine yönelik beklentilerini güçlendirecektir. FED her ne kadar varlık alım programını bu yıl içerisinde kısmayacağını ve faiz artırımını 2023 yılından önce gerçekleştirmeyeceğini söylese de güçlü enflasyon verileri sonrası piyasalarda sıkılaştırıcı tedbirlerin daha erken geleceği beklentileri fiyatlamalar üzerinde etkisini hissettirecektir. Zaten piyasalarda FED’in Ağustos ve Eylül aylarında varlık alım miktarını kısmaya yönelik sözlü yönlendirmeye başlayacağı yüksek sesle konuşuluyor. Buna karşılık 2023 yılının aksine FED’in faiz artırımını 2022 yılının ikinci yarısında gerçekleştireceği beklentileri de güçlü. İşte bugün açıklanacak enflasyon verilerinin bu beklentileri etkilemesi sonucu piyasalarda oynaklığa neden olması muhtemel…

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• MSCI dün gece yayınladığı yarı yıl endeks gözden geçirmesinde MSCI Global Standard Endeksleri ve Global Small Cap Endeksleri kapsamındaki Türkiye endekslerine toplam 7 şirket ekledi ve 7 şirket endekslerden çıkardı. Yapılan açıklamaya göre Global Standard Endeksleri kapsamındaki MSCI Türkiye Endeksi’ne yeni bir hisse eklenmedi ve bu endeksten Sabancı Holding, Türk Hava Yolları ve Yapı ve Kredi Bankası çıkarıldı. MSCI Global Standard Türkiye Endeksi’nde 11 hisse kaldı. MSCI Global Small Cap Endeksleri kapsamındaki Türkiye Endeksi Endeksi’ne ise 7 hisse dahil edildi ve 4 hisse endeks dışında kaldı.MSCI Small Cap Türkiye Endeksi’ne Aksa Enerji, Hektaş, Jantsa Jant Sanayi, Sabancı Holding, THY, Vakıfbank ve YKB eklendi. Endeks’ten Aygaz,Sasa Polyester, İzmir Demir Çelik ve Selçuk Ecza Deposu çıkarıldı.

• Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, sağlık endişeleri, çocukların bakım ihtiyacı ve sektörler arasında farklılaşan toparlanmanın ABD işgücü piyasasında toparlanmayı yavaşlatan faktörler olduğunu söyledi.Harker, Fed’in ekonomiye desteğini devam ettirmesi gerektiğini vurguladı.

• Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard, yükselen varlık, hisse senedi fiyatları nedeniyle Fed’in ekonomiye desteğini sınırlamasının, çekmesinin istihdamın büyütülmesi ve pandemi döneminde milyonlarca işsizin iş bulmaları için uygun şartların oluşturulması çabalarına yardımına zarar verebileceğini vurguladı.

• San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, ABD ekonomisinin bu yıl enflasyonu geçici şekilde yukarı iten ve istihdamı zorlaştıran geçici darboğazların üstesinden gelinmesi il gelecek yıl çok daha güçlü bir pozisyonda olacağından umutlu olduğunu söyledi.

• Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, enflasyon olasılığını oldukça ciddiye aldıklarını söyledi.

• St Louis Fed Başkanı James Bullard, ekonominin gösterdiği ilerlemenin bilincinde olduğunu, ancak henüz Fed’in ayağı gazdan çekmesinin zamanının gelmediğini söyledi.

• Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock, Çin’de China Construction Bank Corp ve Singapu devlet yatırım şirketi Temasek Holdins ile ortaklaşa varlık yönetim şirketi kurmak için onay aldı.

• Formula 1’in Türkiye’deki yayıncı kuruluşu S Sport, 11-13 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye yarışının iptal edildiğini açıkladı.

• Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaus Knot, ECB’nin 1,85 trilyon dolar büyüklüğündeki Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) sona erdikten sonra da ekonomiye bolca destek sağlamaya devam edeceğini söyledi.

• Koronavirüs salgınına ilişkin daha fazla kısıtlama endişesi ve küresel teknoloji hisselerindeki satış eğilimi Asya’da Tayvan hisselerinde sert düşüşlere neden oldu.

• AC Asia ex, Japan % – 1,60 satıcılı

• S&P 500 % – 0,58 satıcılı

• Euro Stoxx 50 % – 0,56 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu