Gündem

Günün gelişmeleri

TÜRKİYE:  Dün yurtiçinde sanayi üretimi beklentilerin üzerinde %16.6 artış gösterirken aylık bazda da %0.7 arttı. Sermaye malındaki azalış doğrudan yatırımların azaldığını gösterirken ara malındaki artışın devam etmesi ithalatın arttığını göstermekte. Türkiye’de perakende satışlar ise aylık bazda %5,1 artarken yıllık bazda perakende satışlar % 19,2 yükseliş gösterdi. Cari açıkta ise yıllık bazda biraz toparlanma gözlemledik. Otomotiv ithalatının hafif etkisi ve altın ithalatındaki aylık bazda % 41’lik sert düşüş cari açığın sınırlı toparlanmasının ana nedeni oldu. Cari açık aylık bazda 3.329 milyon dolar artarken yıllık bazda cari açık 36.192 milyon dolar olarak gerçekleşti. Mart döneminde doğrudan yatırımların arttığı görülürken yabancıların hisse ve tahvilden çıkışı devam etti. Bu pozitif gelişmelere rağmen BİST100 endeksi küresel borsalarda yaşanan sert satışa ayak uydurarak günü satıcılı tamamladı. BİST100 endeksi % 1,10 değer kaybederek günü 1.444,87 puandan kapatırken toplam işlem hacmi 18,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Sektör endeksleri arasında tek kazandıran % 0,48 ile gıda ve içecek olurken  en çok kaybettiren ise % 4,32 ile finansal kiralama, faktoring oldu. Usd/Try kuru ise hafif alıcılı eğilimine devam etti. Sinovac CEO’su Yin Weidong, Türkiye ile birlikte Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır’a aşıyı ülkelerinde üretme konusunda lisans verdiklerini belirtti. Bunun önümüzdeki günlerde piyasalara nasıl yansıyacağını inceleyeceğiz.

Bugün yurtiçinde veri akışı sakin. Yarın Ramazan Bayramı olması nedeniyle bugün işlemler yarım gün gerçekleştirilecek. BİST100 seansı 12:40’ta kapanacak. Piyasalar pazartesiye kadar kapalı kalacak. Ancak bugün gölzer ABD’den gelecek enflasyon verilerinde. Enflasyondaki sert artışın dolar endeksini yükseltmesi halinde kurlarda sert alımlar görülebilir. Bir diğer önemli gelişme ise MSCI Türkiye endeksinden Yapı Kredi, Türk Hava Yolları ve Sabancı Holding hisselerinin çıkarılması oldu. Böylelikle endeksteki hisse sayısı 14’ten 11’e düştü. Bu gelişme yurtdışındaki fonların bu hisselere olan talebini bir miktar azaltacağından BİST100’de de satış baskısı artabilir. MSCI Türkiye endeksinden çıkarılan hisseler MSCI Küçük Ölçekli Hisseler endeksine dahil edildi. Bu endekse Aksa Enerji, Hektaş, Jantsa ve Vakıfbank da eklendi. Söz konusu endeksten İzmir Demir Çelik, Sasa ve Selçuk Ecza hisseleri ise çıkarıldı. Endekslerdeki değişikliklerin 27 Mayıs kapanışından itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

ABD:  Dün ABD’de veri akışı sakindi. Ancak bölgesel Fed başkanlarının konuşmalarını izledik. Fed Yönetim Kurulu üyesi Lael Brainard Fed’in tahvil alım programının azaltılmasının istihdamın büyütülmesine ve pandemi döneminde milyonlarca işsizin iş bulmaları için uygun şartların oluşturulması çabalarına zarar vereceğini söylerken hisse senedi fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle böyle bir karar vermenin hatalı olacağı uyarısında bulundu. St Louis Fed Başkanı James Bullard ise Mart 2020’den bu yana maliye ve para politikasının etkin bir şekilde kullanılması ile agresif aşılama çabalarının ekonomide büyümenin devam etmesini sağladığını vurgularken enflasyondaki yükselişi dikkate aldıklarını ancak Fed’in aylık 120 milyar dolarlık tahvil alım programını azaltmaya başlaması için çok erken olduğunu düşündüğünü söyledi. Henüz pandemiden kurtulmadığımızı ifade eden Bullard ekonomide normale dönüş ve Fed’in adım atması için virüsün ekonomi üzerindeki etkisinin kontrol altına alınması gerektiğini belirtti. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, hisse senedi fiyatlarının yüksek seviyede olduğunu ifade ederken enflasyonda %2’nin üzerinde bir seyir beklediğini ancak bunun geçici olacağının altını çizdi. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker’da benzer söylemlerle enflasyonun % 2 hedefinin üzerine çıkmasına izin vermeye istekli olduklarını ve % 2 seviyesinin üzerindeki enflasyon hızı değişimlerini takip edeceklerini söyledi. Harker, % 3‘enflasyonun muhtemelen görmek istediğim maksimum rakam olduğunu dile getirdi. Son olarak Harker enflasyon kadar istihdamda da gelişmeleri yakından izleyeceklerini ve istihdamda da toparlanmanın yaşanmasını arzuladıklarını kaydetti. Enflasyon endişelerinin ön plana çıkmasıyla ABD 10 yıllık tahvil faizleri tekrar % 1.63 seviyelerine kadar yükselirken bu yükselişin devam edeceğini ve küresel bazda doların hemen hemen tüm para birimlerine karşı değer kazanacağını tahmin ediyoruz. Hem Fed yetkililerinin hisselerdeki yükselişin aşırı olduğuna değinmesi hem de enflasyon endişeleri ABD borsalarının sert bir şekilde düşüş yaşamasını sağlamakta.  ABD borsaları dünü de düşüşle kapatırken Haziran vadelilerinin bugünde ekside olması düşüşlerin devam edeceği anlamını taşımakta.

Bugün ABD’de gözler enflasyon verilerinde olacak. Yıllık TÜFE’nin % 3.6’ya yükselmesi beklenirken yıllık çekirdek TÜFE’nin ise % 2.3’e çıkması tahmin edilmekte. Ayrıca aylık bazda Tüfe % 0.2 beklenirken aylık bazda çekirdek TÜFE ise % 0.3 beklenmekte. Enflasyonun beklentilerin üzerinde yada beklentiler civarında açıklanması özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ve dolar endeksinde yükselişe sebep olabilir. Aksi durumda enflasyonda beklenildiği kadar yükseliş göremezsek dolar endeksinde ve ABD 10 yıllıklarında düşüş yaşansa bile bunun geçici olacağını düşünüyoruz. Bunun yanında ABD’de bugün Fed üyelerinden Clarida ve Bostic’in konuşması izlenecek.

EURO BÖLGESİ:  Dün Euro Bölgesi’nde açıklanan Zew ekonomik güven endeksi beklentilerin üzerinde 84.0 puan olarak gelirken 2000 Şubat ayından beri açıklanan en yüksek değer kaydedildi. Avrupa ekonomisinde toparlanmanın devam ettiği görülmekte. Almanya’da Zew ekonomik güven endeksi beklentilerin üzerinde 84.4 puan olarak açıklanırken veri Şubat 2000’den bu yana gerçekleşen en yüksek veri olarak kaydedildi.  Avrupa ekonomisinde de toparlanma devam ederken enflasyon endişeleri ile tahvil faizi baskısı ön plana çıkmakta. Euro Bölgesi uzun vadeli enflasyon piyasa tahmini 2018 Aralık ayından bu yana ilk kez 1,60’ın üzerini gördü. Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı FrancoisVilleroy de Galhau, ECB’nin Pandemi Acil Alım Programı (PEPP) çerçevesinde varlık alımlarını en azından Mart 2022’ye kadar devam ettirmesi gerektiğini söyledi. “Mart 2022’den önce varlık alımlarının azaltılacağına dair her türlü iddia tamamen spekülatif” diye konuştu. Dolar endeksinde satış baskısının devam etmesi Eur/Usd’de yükseliş getirirken Eur/Try’de alım eğilimine devam etti. Avrupa borsları da enflasyon endişleriyle düşüşüne devam etti.

Bugün Euro Bölgesi’nde aylık bazda sanayi üretiminin % 0.8 gelmesi bekleniyor. Ancak gözler ABD’den açıklanacak enflasyon verisinde olacak.

BİST100

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1445 seviyesinin altında önce 1422 ve arkasından 1409 desteğine kadar geri çekilme potansiyeli yüksek.

Yukarıda ise 1461 direncinin kırılması halinde önce 1477 ve arkasından 1491 direncine doğru hareketler hız kazanabilir.

VİOP

Teknik olarak baktığımızda VIOP endeksinde yukarıda ise 1540 seviyesinin kırılması halinde önce 1554 ve arkasından 1566 direnci test edilebilir.

Aşağıda ise 1527 desteğinin altında önce 1508 ve arkasından 1495 desteğine doğru düşüşler kaydedilebilir.

USD/TRY

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 8.2730 seviyesinin kırılması halinde önce 8.2140 ve arkasından 8.1800 seviyesi test edilebilir.

Yukarıda ise 8.3700 direncinin üzerinde önce 8.4570 ve arkasından 8.5820 direncine doğru yükseliş görülebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1826 seviyesinin altında önce 1813 ve arkasından 1796 desteğine kadar düşüş devam edebilir.

Yukarıda 1843 direncinin kırılması halinde önce 1855 ve arkasından 1875 direnci test edilebilir.

 ŞİRKET HABERLERİ

#AKGRT AKSİGORTA Nisan ayında prim üretimi %33 artışla 415,2 milyon TL’ye, Ocak – Nisan döneminde de %29 artışla 1,9 milyar TL’ye yükseldi.

#BERA BERA HOLDİNG – Mecliste kabul edilen ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanun kapsamında şirket aleyhine açılmış yaklaşık 3.000 davanın sona ermesinin beklendiği, mahkemelere depo edilen 155 milyon TL’den 15 milyon TL’lik kısmının nakit olarak çıkmasını takiben şirkete 140 milyon TL’nin kalmasının beklendiği, söz konusu tutarın yatırımların finansmanı ve işletme sermayesi ihtiyacında kullanılacağının açıklanması kapsamında, verilen kararlar sonrasında 121,6 milyon TL nakit girişi sağlandığı açıklandı.

#DGGYO DOĞUŞ GMYO – Şirket portföyünde yer alan Gebze Center AVM’de pandemi nedeniyle kapatılan sinema, çocuk oyun alanı ve bowling alanının kapalı kaldığı dönemlerde kira alınmamasına, paket servisi ve gel-al hizmeti veremeyen yeme-içme kiracılarından kapalı kaldığı dönemlerde kira alınmamasına ve sadece paket servisi ve gel-al hizmeti veren yeme-içme hizmeti veren kiracılarından ise sözleşmede yazan ciro oranları üzerinden ciro kirası alınmasına, bu bölümler dışında kalan tüm kiracılarından kira bedelleri üzerinden %50 oranında kira indirimi uygulanmasına karar verildiği açıklandı.

#EKGYO EMLAK KONUT – İstanbul Başakşehir’de 6.502 m 2 ’lik arsanın 41,9 milyon TL bedelle satın alındığı açıklandı. Şirket projelerinden İstanbul Başakşehir Kayabaşı Rekreasyon Alanı Ticaret ve Bölge Parkı İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İşi’nin bazı bölümlerinde revizyona gidildiği 204 ticari ünite olacak şekilde Tadilat Yapı Ruhsatlarının alınıdğı açıklandı.

#EREGL EREĞLİ DEMİR ÇELİK / #GOZDE GÖZDE GİRİŞİM – EREGL tarafından, Kümaş Manyezit Sanayi paylarının 297,0 milyon dolar karşılığında Yıldız Holding(%49) ve GOZDE’den(%51) satın alınmasına devir işlemlerinin tamamlandığının açıklanması sonrasında, pay bedeli, devir tarihi itibarıyla düzenlenen finansal tablolara göre nihai uyarlamaya tabi tutulmuş olup, uyarlama sonucunda nihai devir bedelinin 296,0 milyon dolar olduğu açıklandı.

#KLKIM KALEKİM – Şirket payları 18 Mayıs’ta Borsa’da işlem görmeye başlayacak

#KLNMA KALKINMA BANKASI – Sermaye artırımından elde edilen 751,7 milyon TL’lik fonun Banka’nın büyümesine yönelik olarak gerçekleştirilen bankacılık faaliyetlerinde kullanıldığı açıklandı.

#MERCN MERCAN KİMYA – Şirket payları Borsa’da Satış yöntemiyle 20 – 21 Mayıs’ta halka arz edilecek

#ORGE ORGE ENERJİ ELEKTRİK  – Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü Projesi’nde işveren tarafından 88.208 euro ve 709.924 TL tutarında ek sipariş alındığı açıklandı. Şirketin devam eden işleri arasında yer alan Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı Uzatması Projesi, Kirazlı-Bakırköy İDO Metro Hattı Uzatması Projesi ve Ataköy-İkitelli Metro Hattı Projelerinin, Scada kapsamındaki elektrik işlerine ilişkin 340.000 euroluk teklifin işveren tarafından kabul edildiği, projenin 720 günde bitirilmesinin planlandığı açıklandı.

#QUAGR QUA GRANITE – Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan tarafından SKY Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi’nin paylarının tamamının satın alınması ile ilgili olarak SPK’ya yapılan başvurunun olumlu karşılandığı açıklandı.

#PENTA PENTA TEKNOLOJİ – Şirket payları 17 Mayıs’ta Borsa’da işlem görmeye başlayacak..

#PGSUS PEGASUS – 2021 için öngörülen jet yakıtı kullanımının %61’nin hedge edildiği açıklandı

#PEKGY PEKER GYO – 25.000 Euro sermayeli Almanya merkezli OXO investment GmbH şirketinin kuruluş işlemlerinin başlatıldığı açıklandı.

Kaynak Acar Menkul
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu