Sağlık

Göz Problemleri Nelerdir?

Göz Problemleri Nelerdir?

Belli bir yaştan sonra ortaya çıkan göz felci zamanla geçse de göz kayması sorunlarında göz kayması tedavisi yapılmadan düzelmediği gibi genel çözüm olarak göz kayması ameliyatı önerilmektedir. Her ikisinin de tedavisi zor olmayan bu rahatsızlıklar zamanında tedavi edilmezse ileri de daha büyük soruna yol açabilir. Bebeklerden yaşlılara kadar her kesimin gözünde hissettiği farklılık için uzmana danışması gerekmektedir.

Göz felci daha çok ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan şeker ve tansiyon gibi sorunların sebep olduğu bir hastalıktır. Hücreler yaklaşık altı ayda kendini yenileyerek sorun ortadan kalkmaktadır. Göz kayması tedavisi için herhangi bir beklemeye gerek olmadan egzersizler, gözlük kullanımı gibi tedavi yöntemlerinin yanında göz kayması ameliyatları da yapılmaktadır.

Göz Kayması Ameliyatı

İlerleyen boyutlara ulaşmış kayma rahatsızlığı için ameliyat önerilmektedir. Kasların işlevini doğru yapamamasından kaynaklı oluşan hastalık için gerçekleştirilen ameliyatta kaslara müdahale edilmektedir. Kişiye göre ve hastalığın durumuna göre kaslar bazen güçsüz bazense fazla güçlüdür. Güçlü kaslar güçsüzleştirilirken göz kayması ameliyatı esnasında güçsüz kaslar güçlendirilmektedir. Gözün her iki tarafında eşit güçte kasların olması sağlanır. Bazı durumlarda kaslara gereken etkiler vererek çalışması sağlanmaktadır.

Göz Kayması Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Anne karnında yeterli kas gelişimini gösteremeyen bebeklerde göz kayması görülür. Bebeğin bir buçuk yaşına gelene kadar göz kaslarının gelişmesi beklenir. Eğer bebekte düzelme yoksa sorun ameliyatla giderilmektedir. Çocuklarda ise prizmatik gözlükler ve egzersizler işe yaramadıysa göz kayması tedavisi ön görülmektedir. Yetişkinlerde yaşa bağlı olarak daha çok ameliyat tercih edilmektedir. Ameliyattan sonra başarı oranı çok yüksektir ve tekrar kayma problemi görülme ihtimali çok düşüktür.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Ameliyatların sebebi hastalıklar aynı görünse de tedaviler daha çok kişiye özgü olmaktadır. Ameliyatta yapılanlar, ameliyat süreleri gibi faktörler hastanın yaşına, hastalık durumuna, fizyolojik özelliklerine, başka hastalıklarının olup olmamasın bağlı olarak değişmektedir. Bahsedilen tedavideki bu değişkenler göz kayması ameliyatı fiyatlarını da etkilemektedir.

Tedaviyi hangi şehirde, hangi tür sağlık kuruluşunda almak istediğiniz bile ameliyat fiyatının değişik göstermesine sebep olmaktadır. Tedavi de tedavi ücreti de hastanın durumuna göre değişkenlik gösterir.

Göz Kayma Tedavisi Yöntemleri

Bebeklere uygulanan tedavi yöntemleriyle yetişkinlere uygulanan tedavi yöntemlerinin aynı olması beklenemez. Bir buçuk yaşına kadar göz kayma problemi düzelmeyen bebeklerde bazen gözlük tedavisi uygulansa da bebeklerin gözlük takması uygulanabilirlikte zor olduğu için göz kayması tedavisi hızlı çözüm olmaktadır. Gelişmekte olan çocuklardaki kayma problemleri için egzersizler yanında prizmatik camlı gözlükler verilmektedir.

Çözümler yetersiz kalırsa ameliyat önerilmektedir. Belli yaşın üstündeki hastalar için gözlük ya da egzersizler yeterli gelmeyebilir. Kaslara uygulanan botoks tedavisi yetişkinler üzerinde yapılmaktadır. Göz kayması ameliyat tedavi edilen kaymalar daha sonra tekrarlamadığı için hastalara büyük bir avantaj sunmaktadır.

Göz Felci Tedavisi

Göz kayması tedavisi özelinde çocuklardan ziyada yaşa ve kronik rahatsızlıklara bağlı gelişen hastalık için başlarda herhangi bir tedavi uygulanmamaktadır. Yıpranan ve tahriş olan sinirler kendini iyileştirmektedir. Eğer hastalık ilerlerse gözde şaşılığa sebep olmakla birlikte göz kapağı düşüklüğüne de sebep olmaktadır. Bunlar için göz kapağı kaldırma, şaşılık düzeltme gibi ameliyatlar uygulanmaktadır.

Göz Felci Tedavi Fiyatları

Rahatsızlığın kişide ilerlemesi ve bıraktığı hasara bağlı olarak tedavi şeklide değişmektedir. Tedavi için ücretler rahatsızlığı yaşayanın bedensel özelliklerine, hastalığın ilerlemesine, tedaviyi olmak istediği hastane ya da şehre göre bile değişkenlik gösterir.

Hiçbir hastalık ötelenmemelidir. Göz felci ilerlerse farklı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Göz kayması tedavisi de başta daha kolay yöntemlerle çözülebilecekken son aşama göz kayması ameliyatına kadar uzanan bir süreci vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu