Sponsorlu Bağlantılar

Göz Kayması ve Şaşılık Tedavisi

Göz Kayması ve Şaşılık Tedavisi

Göz kayması tedavisi yani şaşılık farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar ve tedavisi de kişiden kişiye değişiklik gösterir. Her iki gözünde farklı yönlere bakması sonucunda ortaya çıkan göz kayması kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Tedavi edilmediği takdirde görme kusurlarına neden olabilir. Bu nedenle ne kadar erken dönemde müdahale edilirse o kadar kalıcı ve etkili sonuçlar elde edilir.

Şaşılık tedavisi için günümüzde geliştirilen farklı tedavi yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemler tamamen kişiye özel planlanır ve bu plan doğrultusunda ilerler. Çünkü bebeklerde görülen göz kayması tedavisi ile yetişkinlerde görülen şaşılık farklılık gösterir. Doğru bir tedavi için şaşılığa neden olan hastalığı ve sorunu tespit etmek gerekir.

Göz Kayması Ameliyatı

Şaşılığın tipine ve boyutuna göre göz kayması ameliyatı yapılır. Operasyon sırasında hastaya genel ya da lokal anestezi uygulanır. Ardından göz küresi etrafında bulunan 6 adet kasa botulinum toksini ile müdahale edilir. Amaç kaslardan bir kısmını daha kuvvetli hale getirmektir. Ya da tam tersi bazılarının gücü azaltılarak etki noktaları değiştirilmek istenir.

Göz kayması ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürer. Bazen müdahale edebilecek kas sayısı arttıkça ameliyatın süresi de artabilir. Ameliyat sonrası gözlerin her ikisi de aynı hizada olur ve aynı yönlere bakar. Böylece kişi görme konusunda daha sağlıklı hale gelir ve yaşamış olduğu bulanık görme problemi ortadan kalkar. Özgüven açısından kendini daha iyi hisseden kişiler sosyal ilişkilerini de geliştirir. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde görme kaybı yaşamamak adına göz kayması ameliyatı olunmalıdır.

Göz Kayması Kimlere Uygulanır?

Göz kayması ameliyatı gözünde asimetri problemi bulunan kişilere uygulanır. Gözlerden birinin ya da her ikisinin de farklı yönlere bakması halinde şaşılık ortaya çıkar. Bu durum görme kayıpları ve bulanık görme gibi sorunlara yol açar. Göz sağlığı için geliştirilen göz kayması tedavisi yöntemlerini denemek gerekir.

Göz Kayması Ameliyat Fiyatları

Uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilen göz kayması ameliyatı steril kliniklerde yapılır. Bu nedenle birçok kişi göz kayması ameliyatı fiyatları hakkında merak içerisinde bulunuyor. Bu konuda sabit bir fiyat söylemek mümkün değildir. Dolayısıyla birebir yapılan ön görüşmeler sırasında fiyat bilgisi almak gerekir.

Göz Kayması Tedavisi Yöntemleri

Şaşılık tedavisinde doğru tedavi yöntemi için şaşılığın neden ortaya çıktığını tespit etmek gerekir. Ayrıca tedavide erken dönem ya da geç kalma da önemlidir. Erken dönemde şaşılık tedavisinde gözlük kullanımı önerilir. Ya da sağlıklı göz bir ped yardımı ile kapatılır tembel olan göz çalıştırılır. Yetişkinlerde ve şaşılık tedavisinde geç kalan kişileri ise göz kayması ameliyatı uygulanır.

Göz Felci Tedavisi Nedir?

Son dönemlerde ismi sıklıkla duyulan göz felci yaşlıları diyabet hastalarını ve yüksek tansiyon hastalarını tehdit ediyor. Çünkü bu tür hastalıklar göz felcine yol açabilecek boyuttadır. Gözdeki damarların tıkanarak genişlemesi sonucunda oluşan ve kasların işlevini yitirmesiyle ortaya çıkan göz felci hastalığının tedavi edilmesi mümkündür. Çünkü günümüzde kullanılan teknik ve yöntemler olumlu sonuçlar sunuyor.

Göz felci tedavisi erken dönemde yapılmalıdır. Aksi takdirde sinirlerin baskı yaptığı damarlar genişler ve yırtılır. Bu durum hastanın hayatını kaybetmesine neden olabilir. Bazı hastalarda göz felci 6 ay içerisinde kendiliğinden geçer. Fakat bazı hastalarda ise cerrahi operasyonlar kaçınılmaz olur. Bu nedenle göz felci olan hastalara şaşılık ameliyatı ile göz kapağı düşüklüğü ameliyatı uygulanır.

Göz Felci Tedavi Fiyatları

Göz felci tedavi fiyatları tedavinin şekline, cerrahın deneyimine ve kliniğin hizmetlerine göre hesaplanır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu