Gündem

Faiz tartışmaları

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN GELİŞMELERİ

Zaman Parite Haber Beklenti Önceki
12:00  AUD  Avustralya Merkez Bankası (RBA) Bşk. Yardımcısı Debelle’in Konuşması    
14:00 TRY TCMB Bilgilendirme Toplantısı    
20:10 EUR ECB Başkanı Lagarde’ın Konuşması    
21:00 USD Bej Kitap    
21:00 USD Chicago Fed Başkanı Evans’ın Konuşması    
21:00 USD FOMC Üyesi Bostic’in Konuşması    
23:30 USD Amerikan Petrol Enstitüsü Haftalık Ham Petrol Stokları   -0,439M

“PİYASANIN ROTASI”

Faiz Tartışmaları…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 171,046,321 – tedaviye pozitif cevap veren 116,295,044 – ölü sayısı 3,561,753 kişiye ulaşmıştır.

Piyasaların ABD istihdam verileri bekleyişi sürerken, S&P500 endeksi 4200 seviyesinde dengelenmektedir. Bu noktada teşvikler ile ABD ekonomisinin toparlanması ve enflasyonun geçici olabileceğine ilişkin beklentiler arasında bir karışıklığın bulunması etkili olmaktadır. OPEC+ toplantısı ile petrol fiyatlarında yükseliş sürerken, bu durum enflasyonu destekleyici katalist olarak not edilmektedir. Asya piyasalarında Japonya pozitif öne çıkarken, Hong Kong gerilemektedir. $ teması sakin olurken, ABD tahvil faizlerinde yukarı yönlü toparlanma sürmektedir. ABD Başkanı Biden’in altyapı harcamaları için çabaları sürerken, ikna turlarında olacak gelişmeleri izleyeceğiz.

Türkiye tarafında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz düşmeli açıklaması öne çıkmaktadır. Bugün TCMB tarafında saat 14.00 ve 16.30 saatlerinde Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası bilgilendirme toplantısı yapılacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu;

 • Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart, faiz yükünü düşürmemiz lazım.
 • Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için, orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız.
 • Ciddi manada aşımız geliyor. Aşılarımızın gelişiyle birlikte 50-55 yaş üstüne de yoğun bir şekilde yapmaya başlayacağız. Aşılarla birlikte ciddi manada korunma sürecini tıbben de sağlamış olacağız. Ben 3 aşımı oldum, bir de antikor yükseldi mi yükselmedi mi bununla ilgili adımı attım.
 • 128 milyar dolar nereye gitti diye soruyorlar. Bunların hesabı kitabı yok, bunlar anlamaz işlerden. Bu kadar yatırımlar, geçirdiğimiz depremler, felaketler. Bu harcamaları nereden yaptığınızı soran oldu mu? Şunu unutmayın, altyapısı olmayan bir ülkenin üstyapısı her an tehdit altındadır. Türkiye altyapısı çürük olan bir ülke konumunda. Altyapıya önem veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz.
 • (Biden Görüşmesi) Kendisiyle yapacağımız görüşmede niçin gerilim safhasında bunu soracağız. Biz sizden önce yine demokratlarla çalıştık. Böyle bir gerilim burada olmadı. Sayın Biden ile görüşme, buluşma trafiğimiz Trump kadar rahat olmadı. NATO Zirvesi’nde bir araya geleceğiz. O bir araya gelişte bunları konuşacağız.
 • (Petrol ve Doğal gaz) Cuma günü Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camii’nin açılışını yapacağız. Orada bir müjde açıklayacağız.

Hafta genelinde takip edilecek başlıklar;

 • ABD istihdam verileri
 • Türkiye Enflasyon: Türkiye Mayıs ayı enflasyonu 3 Haziran Perşembe günü saat 10.00’da açıklanacaktır. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz aylık %1,46 – yıllık %17,25 – yılsonu %15,50 olarak yer almaktadır.

Moody’s Değerlendirmesi; 4 Haziran Cuma günü Moody’s ülke notuna ilişkin açıklamada bulunabilir. GCM Yatırım Araştırma beklentimiz negatif görünüm ve B2 not seviyesinde herhangi bir değişiklik olmaması tarafındadır.

Fiyatlama dinamikleri;

 • S&P500 endeksi 4200 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 4150 üzerinde kalıcılık pozitif olabilir.
 • ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,6113 seviyesinde bulunurken, 10 yıllık başa baş tahvil faizi (enflasyon algısı için takip!) %2,4720 seviyesinde bulunmaktadır.
 • EURUSD paritesi 1,2220 seviyesinde bulunmaktadır.
 • Dolar temasında  (klasik $ endeksi) 90 seviyesinde denge arayışını sürmektedir. (psikolojik algı 90 seviyesi üzeri veya altı!)
 • Altın $1896 ile $1900 psikolojik seviyesi altında hareket etmektedir. 
 • Gümüş $27.78 seviyesi ile $28 psikolojik seviyesinde hareket etmektedir. 
 • Altın / gümüş rasyosu 68.25 seviyesinde bulunmaktadır.
 • USDTRY paritesi 8,6420 seviyesi ile 8.50 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.
 • Türkiye 5 yıllık CDS 398.33 ile 400 seviyesine yakın hareket etmektedir. 

Hedef Fiyatlara Göre Olası Hisse Fiyatı Performanslar

***Tabloda hisse senetlerinin Bloomberg terminalinden alınan hedef fiyatlar gösterilmiştir. Hedef fiyat ile önceki gün kapanışı karşılaştırılarak aşağı veya yukarı yön % olarak belirtilmiştir. Kapanış fiyatı veya hedef fiyat değiştikçe yukarı veya aşağı potansiyel değişiklik gösterecektir. Bazı durumlarda hedef fiyat, cari fiyatın altında kalabilir. Belirtilen hedef fiyatlar kesinlikle GCM Yatırım Araştırma hesaplaması veya görüşü değildir. Paylaşım amacı genel piyasa eğilimini belirtmek için yapılmış olup kesinlikle al/sat/tut tavsiyesi değildir.

Türkiye tarafında corona virüsü toplam vaka sayısı 5,256,516 kişiye çıkarken, ölü sayısı 47,656 kişiye ulaşmıştır. Toplam test sayısı 54,362,791 kişiye ulaşırken, günlük hasta sayısı (602) 600 kişi seviyesinde sürmektedir.

Toplam Yapılan Aşı Sayısı             : 29.255.733

1.Doz Uygulanan Kişi Sayısı         : 16.669.129

2.Doz Uygulanan Kişi Sayısı         : 12.586.604

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu