Sponsorlu Bağlantılar

Döviz Borsasına Nasıl Yatırım Yapılır?

Döviz Borsasına Nasıl Yatırım Yapılır?

Birikimlerinizi değerlendirmek için alternatifler arasında yer alan döviz borsalarına nasıl yatırım yapılacağı konusunda detaylı bilgi edinmek için aradığınız bilgileri, bu yazıda bir araya getirdik.

Döviz Borsasına Nasıl Yatırım Yapılır?Döviz yatırımı yapmak dendiği zaman birçok kişinin aklına; bir döviz bürosuna gidip dolar veya Euro almak geliyor olabilir. Aynı şekilde bir bankadan döviz hesabı açılarak da yatırım yapılabilir. Ülkemizde yaygın olmasa bile döviz borsaları da yatırım yapmak için uygun yerlerdir. Ülkemizde bir döviz borsası bulunmamasına karşın İstanbul’da bulunan Tahtakale, bazı kişiler tarafından borsa olarak görünmektedir.

Döviz borsaları, gelişmiş ülkelerde bulunan ve ülkede ticaret hacmi yüksek olan para birimlerine barındıran piyasalardır. O ülkede hem yatırımcılar hem de ticaretle ilgili olan kişiler, döviz işlemlerini buralarda yapabilmektedir. Borsaların içerdiği avantajları, birebir barındırmaktadır ve yatırımcıların güvenilir şekillerde alım – satım yapmalarını sağlamaktadır.

Ülkemizde borsa işlemleri, Borsa İstanbul üzerinden gerçekleşmektedir. Piyasalarına ve ürünlerine baktığımız zaman, döviz için ayrı bir oluşum olmadığı görülmektedir. Buna karşın döviz işlemleri için Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası‘na başvurulabilmektedir. Dolar ve Euro’ya dayalı vadeli işlem kontratları ile Borsa İstanbul’da işlem yapılabilmektedir. Spot piyasa işlemleri ise genellikle bankalar vasıtasıyla yürütülmektedir. Aynı zamanda forex piyasası da ülkemizde döviz borsası olarak görülmüş ve ilk tercih edilen yer olmuştur.

Gelelim döviz borsasına nasıl yatırım yapılır sorusunun cevaplarına…

Eğer birikimlerinizi döviz borsası aracılığıyla değerlendirmek istiyorsanız her şeyden önce dövizler ve borsalar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Nasıl bir ortamda yatırım yapacağınızı öğrenmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Zaten internet üzerinde biraz araştırma yaptığınız zaman, bilgi edinmenizi sağlayacak makaleler ve videolar bulabilirsiniz. Borsa öğrenmenin en kolu yolu için buraya tıklayın.

Döviz borsası işlemleri, hisse senetleriyle yapılan işlemlerden farksızdır. Farklı olan tek şey, yatırım aracıdır. Hangi dövizlerle işlem yapacağınızı ve bu döviz fiyatlarının nelerden etkilendiğini bilmelisiniz. Daha sonra yapacağınız işlemler, fiyatların hareketlerine göre alım veya satım pozisyonu oluşturmaktır. Yatırımlardan para kazanma konusunda geçerli olan genel mantık, dövizler için de aynıdır. Yani düşük fiyattan alıp, yüksekten satmak ve al – sat fiyat farkından kar elde etmektir. Döviz fiyatının ne zaman düşüp yükseleceğini belirlemek ise tamamen sizin bilginize kalmıştır.

Dövizlerin ne yönde hareket edeceklerini belirlemek için hangi faktörlerden etkilendiklerini bilmeniz gerekiyor. Örneğin; Türk lirasında meydana gelen düşüş ve yükselişlerin, hangi faktörlere göre geliştiğini öğrenmelisiniz. Bu nedenle de ekonomik takvimi, haberleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve devlet büyüklerinin açıklamalarını takip etmelisiniz. Buralardan edineceğiniz bilgiler, size Türk lirasının ne yönde hareket edeceği konusunda fikir verecektir. Buna ek olarak analizler yaparak, destek – direnç gibi seviyeleri belirlemelisiniz.

Sahip olduğunuz hem teknik hem de temel bilgiler sonucunda doğru alım – satım pozisyonları oluşturabilir ve karlı yatırım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Kendi döviz alım stratejilerinizi geliştirmeyi, ülkeler kapsamında meydana gelen gelişmeleri yorumlamayı ve risklerin neler olduğunu belirlemeyi ihmal etmemelisiniz. Yaptığınız yatırımlardan ancak bu şekilde doğru sonuçlar alacağınızı da unutmamalısınız.

Kaynak: https://www.ekonomihaberler.com/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu