Gündem

CHP Kadın Kolları’ndan Anneler Günü etkinliği

Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, 81 İl Kadın Kolları Başkanı ve Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte “Anneler Günü” etkinliği düzenledi.

CHP Kadın Kolları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki anıt mezarı başında bir tören düzenledi. Pandemi nedeniyle, Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka ve 80 il başkanının video konferans üzerinden, İzmir İl Kadın Kolları Başkanı ise Nurdan Şenkal Uçar’ın ise Karşıyaka’dan törene katıldı. Törende, saygı duruşunun ardından Karşıyaka Belediyesi’nin bando ekibi eşliğinde İstiklal Marşı okundu. İzmir İl Kadın Kolları Başkanı Nurdan Şenkal Uçar, Zübeyde Hanım’ın anıt mezarına, 81 il kadın kolunu temsilen 81 karanfil bıraktı. 

Törende konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, şöyle dedi:

Bugün gönlümüz Karşıyaka’da… Ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın kabri başında gerçekleşen törende, bizleri temsilen katılan İzmir İl Kadın Kolları Başkanımız Nurdan Şenkal Uçar’ı ve kadın kolları üyelerimizi canı yürekten selamlıyorum.

Hayatına birçok yaşam mücadelesini sığdıran, hep dik duran, savaşlara, zaferlere tanıklık eden Zübeyde Hanım, 66 yaşında tedavi gördüğü İzmir’de hayata gözlerini kapadı. O, 66 yıllık hayatına sadece çocuklarını, ailesini, gündelik yaşamını sığdırmadı. Döneminde kadınların okula gitmesi yaygın olmamasına rağmen okuma yazma öğrendi. Yaşadığı koşullarda da kendini geliştiren, etrafındaki gelişmelere duyarlı olan Zübeyde Hanım, ülkemize ve dünyaya yön veren bir lideri yetiştirdi.

Yıllarca cephelerde savaşan, özgür bir vatan mücadelesi veren oğlu Mustafa Kemal Atatürk’ten uzakta ve endişe içinde yaşadı ama başı hep dikti. Dört çocuğunu hastalıklarla kaybeden, eşini erken yaşta toprağa veren ve ülkenin savaş halinde olduğu koşullarda oğlunun yıllarca ateş çemberinin ortasında olduğunu bilen bir anne için elbette hayat kolay olmayacaktı. Ancak o, duygusallığını bir kenara bırakarak bağımsızlık mücadelesine katkı sundu. Zübeyde Hanım, hem cesur hem kararlı hem de mücadeleci bir kadındı. Bu kararlılık ve mücadele azmi, ülkemize bağımsızlığı getirdi.

O, bizim için sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olarak değil; bağımsız, özgür, güçlü, eşit ve demokratik bir Türkiye’nin kurucu taşlarından biri olarak da belleğimizdedir. O, zorbaların karanlığını halk devrimi ile yıkan bir ışığın yaratıcısıdır. 

Biz de onun güçlü karakterinden aldığımız cesaret ile aydınlık yarınların inşasında, hep en önde yer alan kadınlar olarak ilerleyeceğiz.

Bu vesileyle, anne olsun, olmasın yüreğinde anne sevgisi olan herkesin anneler gününü kutluyorum.

Maalesef ülkemizde birçok anne, şiddet sarmalının içinden çıkamıyor. Ekonomik, fiziksel ya da psikolojik şiddete maruz kalıyor. Henüz çocuk yaştaki kızlarımız, zorla evlendiriliyor, istismara uğruyor, çocuk anne oluyor. Ülkemizde binlerce kadın yoksulluk gerekçesiyle çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadığı için mutsuz ve umutsuz. Annelerin büyük bir çoğunluğunun hayatı, çocuklarının gelecek kaygısı nedeniyle kâbusa dönüyor.

Bizler, bu karanlık tablo nedeniyle karamsar değiliz, çünkü bu tablonun mimarı olan AKP Hükümeti’nin ilk seçimlerde gideceğini biliyoruz. Onu iktidara getiren kadınlar, yaşadığı haksızlıkların hesabını sandıkta soracak. Gittiğimiz illerde, temas ettiğimiz her kadının gözünde yanan ateşi görüyoruz. “Yeter artık!” diyen kadınların sayısının her geçen gün arttığını biliyoruz. Biz kadınlar birlikte daha güçlü olduğumuzun farkındayız.

“1 çocuk iflas, 2 çocuk patinaj, 3 çocuk eh, bize 4-5 lazım…” diyen AKP Hükümeti’ne en güzel yanıtı çocuklarına aydınlık bir gelecek kurmak isteyen biz kadınlar vereceğiz. Bizler, AKP’nin bizi sokmak istediği kalıbının içine sığacak ve sadece aile içinde tarif edilecek kimlikler değiliz. Biz, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür kadınlar olarak geleceğimize sahip çıkanlarız.

Bu karanlığı her birlikte yırtıp, memlekete baharı getireceğimiz günlerin yakın olduğunu belirtir, saygılar sunarım.  

Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu