Gündem

BİST100 endeksi

Küresel piyasalarda risk iştahı yüksek olmakla birlikte, ABD’de tarım dışı istihdam şaşırttı. Nisan ayında 978.000 artış beklentisine karşılık 266.000 kişi artarak beklentilerin çok altında kaldı. Mart ayı verisi de 916.000’den 770.000’e aşağı yönlü revize edildi. İşsizlik oranının Mart’ta %6,0 seviyesine gerilemesinin ardından Nisan’da %5,8’e gerilemesi beklenirken %6,1’e yükseldi. İstihdam tarafında beklentinin çok altında bir artış olmasıyla piyasalarda ilk tepki dolar negatif oldu.

ABD Dolar Endeksi 90,50 seviyesine gerilerken ons altın ise 1.840 dolara yükselerek 11 Şubat sonrası zirveyi gördü. Dolar/TL ise Mart ayındaki sert dalgalanma sonrası geçen hafta 8,25 – 8,30 etrafında daha yatay bir seyir izlemeyi sürdürdü. Haftanın en önemli gündemi olarak takip edilen Merkez Bankasının faizleri sabit tuttuğu faiz kararı, piyasada ilk indirimin zamanlamasına yönelik birbirine zıt yönlü algılamalar yarattı. TCMB, Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığındaki ikinci Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini %19’da sabit tutarken enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruşun sürdürüleceğini belirtti. TCMB’nin bir önceki söylemi “Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.” şeklinde idi. Kararın açıklandığı sırada TL’de hafif değer kazanma ve daha sonrasında da TL’nin belirgin değer kaybetmemesi piyasanın TCMB’nin kararı ve açıklamaları ile ilgili negatif bir algısı olmadığına işaret etti.

BİST 100 endeksi tarafında ise endeks geçtiğimiz hafta 60 g HO’nun geçtiği 1.435 puan ile 200 g HO’nun geçtiği 1.345 puan arasında yön arayışı devam etti. Cuma günü 60 g HO’nun kırılması yeni bir yükseliş ihtimalini arttırdı. Kısa vadede 1.515 puan önemli bir direnç ve hedef olarak karşımıza çıkarken 1.425 ve 1.400 seviyeleri de kuvvetli destek seviyesi olarak izlenmeye devam edecek.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu