Gündem

BİST100 endeksi

BİST100 endeksinde negatif başlangıç gerçekleşmesini bekliyoruz.

Pazartesi gününü GARAN bilançosu ve BBVA’nın GARAN’daki gönüllü çağrısını 12,20 TL’den 15,00 TL’ye yükseltmesi haberleri ile bankacılık sektörü önderliğinde alıcılı tamamlayan BİST100 endeksi, geçtiğimiz işlem gününe küresel piyasalara paralel olarak alıcılı başlangıç yaptı. Küreseldeki pozitifliğe bakıldığında ise Çin Merkez Bankasının mesajları ön plana çıktı. Çin Merkez Bankası reel ekonomiye, özellikle de Covid – 19’dan etkilenen küçük firmalara ihtiyatlı para politikası desteğini artıracağını açıkladı.

Öğleden sonra endekste satışlar hızlanırken, hisse bazlı hareketler ön plana çıktı. TUPRS ve EREGL payları endeksi en çok negatif etkileyen paylar olarak ön plana çıktı. Bugün AKBNK, FROTO, TOASO ve TTKOM finansallarının açıklanması bekleniyor.

Dolar / TL tarafında uzun süredir 14,50 – 14,80 aralığındaki yön arayışı sürerken; dolar, küresel piyasalarda değer kazanıyor. Fed Başkanı Powell’ın 3 – 4 Mayıs’ta gerçekleşecek Fed Toplantısı öncesi IMF – Dünya Bankası Toplantısındaki son konuşmasında 4 Mayıs’ta açıklanacak faiz kararı için 50 baz puan artışın masada olduğunu açıklaması ve daha da şahinleşen açıklamalar ile birlikte dolar endeksi Mart 2020 tarihinden beri ilk kez 102 seviyesini aştı. TL’yi özendirme paketinin açıklanmasından itibaren Kur Korumalı Mevduata olan ilginin beklenenden fazla olması ve Rusya – Ukrayna gerginliğine bağlı olarak artan enflasyon sonrasında, eksi reel getiri sonrasında tasarrufların azalması ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin enflasyon korumalı ürünler üzerinde çalışmaların olduğunu açıkladı. Haber akışları ile Dolar / TL kuru sakin seyrini korudu.

Kaynak İnfo Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu