Gündem

ABD’den zayıf gelen perakende verisi


*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

 

Geçen hafta ABD’den zayıf gelen perakende verisi sonrasında oluşan rahatlık devam ederken, bu sabah Asya borsalarında belirgin yükselişler var. ABD vadelileri ise %0,3 civarına artıda seyrediyorlar. Verilerin piyasalara yön verdiği ortamda bugün ABD’de ikincil öneme sahip veriler takip edilecek. Şu aşamada piyasa, yeni bir önemli veriye kadar, son perakende verisiyle birlikte iyimser tarafta kalabilir ki Fed güvercin tarafta kalmaya devam ediyor. Risk pozitif ortamda BIST100 endeksi de güne %0,3 – %0,5 arasında alıcılı bir görüntü ile başlayabilir. Yükseliş isteğini koruyan endeks, gün içerisinde alıcılı görüntüsünü koruyarak 1.475 direncine doğru hareket edebilir.       

MAKROEKONOMİ

    

Çip tedarik krizi ve vaka sayılarındaki artışla geçtiğimiz günlerde baskılanan Tayvan endeksinin alıcılı bir görünüm sergileyerek öncülük etmesiyle Asya borsaları bugün toparlanma eğiliminde. Japonya ekonomisi ilk çeyrekte yıllıklandırılmış olarak %4,5 daralma beklentisine karşılık özel yatırımlardaki beklenmedik azalışla birlikte %5,1 daraldı, uzatılan koronavirüs tedbirleri göz önüne alınınca ülkede ikinci çeyrekte yavaş bir toparlanma beklentisi mevcut. Bu seneye ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nın yapılıp yapılmaması ve aşılama hızı ülke büyümesinde belirleyici olacak faktörler.
 
Yurt içinde şubat ve mart ayındaki bütçe fazlası görünümü, nisan ayında Hazine nakit dengesi ile uyumlu olarak açığa yöneldi. Güçlü ekonomik faaliyetin desteği ile gelirlerdeki olumlu seyrin sürmesi ve kamuda tasarruf eğiliminin de etkisiyle harcamaların ılımlı seyretmesiyle ilk çeyrekte fazla vererek geçen seneye göre başarılı bir performans sergileyen bütçe, gelirlerin giderlerden daha hızlı artışını sürdürmesiyle ikinci çeyreğin başlangıcında da geçen seneye göre olumlu bir resme işaret etti. Geçen sene nisanda 43,2 milyar TL açık veren bütçe, bu sene nisan ayında 16,9 milyar TL açık verdi. Faiz dışı denge ise 1,7 milyar TL fazla verdi.
 
Geçen sene pandemi nedeniyle artan harcamalar ve ötelenen vergi gelirleriyle bütçe dengesi mart ve nisan ayında belirgin açık vermişti. Nisan 2020 verisinin de devreden çıkmasıyla 12 aylık kümülatif açıkta iyileşme sürdü ve kümülatif açık 120,4 milyar TL’den 94,1 milyar TL’ye iyileşti ve bütçe açığı/GSYH oranı da %2,4’ten %1,9’a geriledi. (GSYH verisinde, 2020 yıl sonu gerçekleşmesini baz aldık.)
 

  • Vergi gelirleri, baz etkisi nedeniyle yıllık %55,4 artış sergilerken, aylık bazda ise %1,4 azaldı. Vergi gelirlerinde martta aylık %21 ile daha güçlü bir düşüş görmüştük, nisanda neredeyse yatay kalmış, dolayısıyla iç talepte yavaşlama işaretlerinin olduğunu ancak sınırlı kaldığını görüyoruz. TCMB’nin kar aktarımının etkisiyle martta aylık %172 artan diğer gelirler, özelleştirme gelirlerindeki artışa karşılık nisanda aylık %70 azaldı.
  • Giderler tarafına bakıldığında martta aylık %15 artış sonrası faiz dışı giderlerdeki sakin seyrin katkısıyla nisanda aylık %0,4 düşüşle olumlu bir seyir görüyoruz. Giderlerin yaklaşık %40 ile en büyük payını oluşturan cari transferlerin ve %6 ile giderlerin daha sınırlı kısmını oluşturan mal ve hizmet giderlerinin hız kesmesi bu durumda belirleyici.

 Bütçe dengesinin görünümüne dair beklentiler

  • Mayıs ayı özelinde tam kapanmanın etkisi bir yandan izlenecekken yılın geri kalanında salgın tedbirlerine bağlı olarak harcamaların seyri ve büyüme görünümü bütçe dengesinde belirleyici olacak. Aşılanmaya bağlı olarak normalleşme adımlarının hızlanmasının vergi gelirlerini desteklemesi, bununla birlikte para politikasındaki mevcut duruşun iç talep üzerinde baskı oluşturarak vergi gelirlerinde aşağı yönlü riskleri canlı tutması olası.
  • Bununla birlikte bu sene özelinde gerçekleştirilen kurumlar vergisindeki artışın bütçe açığı/GSYH oranında olası düşürücü etkisini de göz ardı etmemek gerekiyor.
  • 2021 yılı için %3,5 ile YEP’te daha önceden öngörülen %4,3’den daha iyi bir bütçe açığı/GSYH oranının hedeflendiğini görmekteyiz. Yukarıda sıraladığımız bütün bu gelişmeler, geçen sene %3,4 seviyesinden bitirilen bütçe açığı/GSYH oranının bu seneki hedefine ulaşması konusunda belirleyici olacak.

TCMB Analitik Bilanço verilerine göre 12 Mayıs haftasında toplam ve net rezervin arttığını hesaplamaktayız. İlgili haftada TCMB dış varlıkları 1,6 milyar USD arttı. Bunun neticesinde toplam rezervin 92 milyar USD’ye yükseldiğini tahmin ediyoruz. Bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı ise haftalık bazda 1 milyar USD arttı. Toplam rezervdeki değişimden bankaların TCMB’de tuttukları döviz mevduatı çıkardığımızda net rezervdeki değişime yaklaşık ulaşıyoruz. Buna göre net uluslararası rezervin 0,6 milyar USD artarak 12,7 milyar USD seviyesine geldiğini öngörmekteyiz. TCMB’nin yurt içi bankalarla olan swap stoku geçen hafta yatay seyretti. 
 
Bugünkü veri takvimine bakıldığında,
 
ABD tarafında, TSİ 16.30’da nisan ayına ilişkin konut piyasası verileri takip edilecek. Bu kapsamda, nisan ayı konut başlangıçları ve inşaat izinleri verileri izlenecek. Ayrıca TSİ 18.05’te Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan’ın konuşması takip edilecek.
 
Avrupa tarafında ise, TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde bu yılın birinci çeyreğine ilişkin revize büyüme verisi açıklanacak. Euro Bölgesi ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde artan vaka sayılarıyla uygulanan kısıtlayıcı tedbirlerin etkisiyle öncü verilere göre çeyreklik bazda -%0,6 oranında daralma sergilemişti. Neticede öncü verilere göre Euro Bölgesi ekonomisi ilk çeyrekte küçülürken bölgeler arası farklılaşma dikkat çekmişti. Çeyreklik bazda Fransa %0,4 büyürken, Almanya %1,7, İtalya %0,4, İspanya %0,5 daralmıştı. TSİ 12’de Euro Bölgesi’nde mart ayına ilişkin dış ticaret dengesi açıklanacak.

Öte yandan, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Yıllık Toplantıları başlayacak ve 3 gün sürecek.

Ayrıca yurt içi tarafta Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirecek.
 

ŞİRKET HABERLERİ 

 

Arçelik (ARCLK, Pozitif): Whirlpool’un Avrupa’daki şirketlerine satılmak üzere Whirlpool markalı soğutucu ve çamaşır makinası üreticisi Türkiye’de yerleşik %100 iştiraki Whirlpool Beyaz Eşya’nın paylarının tamamının Arçelik tarafından satın alınması için Whirlpool Global ile 17.05.2021 tarihinde pay alım satım sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme’ye göre, Şirket’in 2020 yılsonu finansal tablolarındaki varlık ve yükümlüklerinin net değeri dikkate alınarak hesaplanan devir bedeli 78,3mn EUR kapanış tarihinde nakden ve peşin ödenerek hisseler satın alınacaktır. Şirket’in Kapanış tarihi itibarıyla finansal tabloları bağımsız denetime tabi tutulacak, sabit kıymetler dışındaki varlık ve borçlardaki değişim için satın alma fiyatında düzeltme yapılacaktır. Ayrıca, yaklaşık 10mn EUR tutarındaki tahsil edilmesi beklenmeyen vergi varlıkları, devir bedeli hesaplanırken dikkate alınmamış olup, 31 Aralık 2023 tarihine kadar bu tutarın tahsil edilebilen kısmı Arçelik A.Ş. tarafından Whirlpool Global’e ödenecektir. Devralınacak Şirket, Manisa’da 134 bin metrekaresi kapalı toplam 245 bin metrekarelik alanda, 1,4mn adet çamaşır makinesi, 1,3mn soğutucu olmak üzere toplam 2,7mn adet kapasiteye sahip üretim ve depolama tesisleri ve yaklaşık 1.000 çalışanı ile soğutucu ve çamaşır makinesi üretimi gerçekleştirmektedir. Devir sonrası Arçelik’in toplam soğutucu ve çamaşır makinesi üretim kapasitesinde yaklaşık %20 artış beklenmektedir. Devir kapsamında Whirlpool markasıyla ilgili tüm haklar satıcıda kalacaktır. Taraflar, kapanış tarihinde, Arçelik tarafından satın alınan üretim tesislerinde üretilecek ürünlerin Whirlpool’un Avrupa’da faaliyet gösteren şirketlerine satışının devam etmesine yönelik bir tedarik sözleşmesi imzalayacaklardır. İlgili sözleşmenin süresi 3 yıl olup, tarafların anlaşması durumunda 2 yıl daha uzatılması mümkün olacaktır. Sözleşmeye göre Arçelik, Whirlpool’un anlaşılan şartlar doğrultusunda ileteceği taleplerine bağlı olarak ürün tedariki sağlayacaktır. Whirlpool’un yıllık adet talebine bağlı olarak taraflar, her sene başında ürün fiyatını gözden geçirecektir. Devralınacak Şirket’in TFRS esasına göre hazırlanan finansal tablolarına göre 2020 yılı konsolide net cirosu yaklaşık 2,3 milyar TL’dir.

27 Nisan 2021 Tarihli Arçelik Raporumuz için tıklayınız…

Ege Endüstri (EGEEN, Pozitif): Ege Endüstri 1Ç2021’de 100,8mn TL net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde 63,1mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 1Ç2021’de 1Ç2020’ye göre %37,9 oranında artarak 169mn TL’ye yükselirken, brüt kar %45,7 oranında artarak 64,8mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in brüt kar marjı ise 1Ç2020’ye göre 2 puan artışla %38,4 olarak gerçekleşmiştir. Ege Endüstri’nin operasyonel giderleri aynı dönemde %6,5 oranında yükselmiş ve 11,7mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 13,4mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 66,5mn TL’yi göstermiştir. 1Ç2020’deki faaliyet karı 43,2mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 4,1 puan artışla %39,4’ü göstermiştir. Yatırım faaliyetlerinden 5,7mn TL gelir kaydedilirken özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan karlar ise 11,5mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Diğer yandan, Şirket’in net finansman gelirleri yıllık değişmeyerek 22,4mn TL olmuştur. 5,2mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 100,8mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. 1Ç2021 net kar marjı da 8,2 puan artışla %59,7’yi göstermiştir.

Pegasus (PGSUS, Nötr): Nisan ayı yolcu sayısı 1,01mn kişi ile 2019’un aynı döneminin %58 altında gerçeklemiştir. Yolcu doluluk oranı ise 23,5 puan azalışla %66,7’yi göstermiştir. 2021’in ilk 4 ayında yolcu sayısı 2019’un aynı dönemine göre %53 azalışla 4,42mn seviyesinde gerçekleşmiştir (4A2020:6,24mn). İlgili dönemin yolcu doluluk oranı ise 2019’un aynı dönemine göre 13,5 puan azalışla %74,2’yi göstermiştir (4A2020:%86,6).

Tüpraş (TUPRS, Nötr): Sermayesinin tamamına sahip olunan Tupras Trading Ltd.’nin artan ticaret hacminin gerektirdiği ihtiyaç doğrultusunda 25 Milyon USD tutarındaki sermayesinin 50 milyon USD’ye artırılmasına karar verilmiş olup, 25 milyon USD tutarındaki nakden ödeme 18 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleştirilecektir.

6 Mayıs 2021 Tarihli Tüpraş Raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ 

 

Akaryakıt: 18 Mart’ta yürürlüğe giren tavan fiyat uygulaması, 19 Mayıs saat 00.00 itibarıyla sonlandırılacak ve fiyatlar uygulama öncesinde olduğu gibi serbest piyasa koşullarında belirlenecek.

DİĞER ŞİRKET HABERLERİ 

 

Arzum Elektrikli Ev Aletleri (ARZUM, Pozitif): Arzum 1Ç2021’de 25,9mn TL net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde 4,4mn TL net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 1Ç2021’de 1Ç2020’ye göre %75,3 oranında artarak 202,5mn TL’ye yükselirken, brüt kar %90,9 oranında artarak 65,8mn TL’ye yükselmiştir. Şirket’in brüt kar marjı ise 1Ç2020’ye göre 2,7 puan artışla %32,5 olarak gerçekleşmiştir. Arzum’un operasyonel giderleri aynı dönemde %35,2 oranında yükselmiş ve 36,7mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 11,4mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 40,4mn TL’yi göstermiştir. 1Ç2020’deki faaliyet karı 8,4mn TL idi. Faaliyet karı marjı ise 12,7 puan artışla %20’yi göstermiştir. Diğer yandan, Şirket’in net finansman giderleri yıllık %63,8 artışla 4,4mn TL olmuştur. 10,2mn TL’lik vergi gideri sonrasında net dönem karı 25,9mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir. İlgili dönemin net kar marjı da 9 puan artışla %12,8’i göstermiştir.

Kalekim Kimyevi Maddeler (KLKIM, Pozitif): Şirket 1Ç2021’de 24,3mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 2mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmiştir. Şirket’in satış gelirleri 1Ç2021’de 1Ç2020’ye göre %80,9 oranında artarak 143,1mn TL olurken, brüt kar %90,3 oranında artarak 53,4mn TL olmuştur. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %43,7 oranında artmış ve 33,4mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden 1,9mn TL gider kaydedilmiştir. Faaliyet karı ise 18,1mn TL olmuştur. Geçtiğimiz yıl ise 3,3mn TL idi. Finansman tarafında ise 5,9mn TL gelir kaydedilmiştir. 109bin TL’lik vergi geliri sonrasında ana ortaklığa düşen net dönem karı 24,3mn TL olmuştur.

QUA Granite (QUAGR, Pozitif): Şirket 1Ç2021’de 45,6mn TL ana ortaklık net dönem karı açıklamıştır. Şirket geçen yılın aynı döneminde ise 6,8mn TL ana ortaklık net dönem karı kaydetmişti. Şirket’in satış gelirleri 1Ç2021’de 1Ç2020’ye göre %64,4 oranında artarak 202,4mn TL’ye yükselirken, brüt kar %159,4 oranında artarak 79,1mn TL olmuştur. Operasyonel giderler ise aynı dönemde %76,6 oranında artmış ve 25,5mn TL olmuştur. Diğer faaliyetlerden de 14,8mn TL gelir kaydedilmesinin ardından faaliyet karı 68,4mn TL’yi göstermiştir. Geçtiğimiz yıl ise 19,8mn TL idi. Finansman tarafında ise 12,4mn TL gider kaydedilmiştir. 10,5mn TL’lik vergi geliri sonrasında ana ortaklığa düşen net dönem karı 45,6mn TL seviyesinde gerçekleşmiştir.

Akdeniz Yatırım Holding (AKYHO): Şirketi Yönetim Kurulu’nun 17.05.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantısı sonucunda, enerji sektöründe faaliyet göstermek üzere 20mn TL sermayeli GÜNPAK ENERJİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ünvanlı yeni bir şirketin kurulmasına, kurulacak şirketin işlemlerinin yürütülmesi için resmi makam ve mercilerden gerekli izinlerin alınmasına oybirliği ile karar verildiği duyurulmuştur.

Şekerbank (SKBNK, Nötr): Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından, Banka’ya 35.743 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

İdari para cezası, %25 peşin ödeme indiriminden yararlanılarak ödenecek olup anılan cezanın iptaline ilişkin olarak 17.05.2021 tarihinde dava açılmıştır.

Türk İlaç (TRILC): Şirket 07/05/2021 tarihinde aldığı yönetim kurulu kararına istinaden Sermaye Piyasası Kurulu’na %110 bedelsiz sermaye artırımı başvurusunda bulunmuştur.
  

FAİZ PİYASALARI

Pazartesi günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %19 seviyesinde yatay seyretti. TCMB dün 60 milyar TL’lik (%19’dan, 7 gün vadeli) haftalık repo ihalesi açtı, toplam fonlama tutarı ise tamamı haftalık repo ihaleleri kaynaklı 317 milyar TL  oldu.

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %1,63 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %1,60-%1,65 bandında hareketin ardından %1,65 seviyesinden günü kapattı. 

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde günlük bazda sınırlı yükselişler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa, orta ve uzun vadeli tarafta faizlerde 10 baz puana varan sınırlı yükselişler görüldü. 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ
 

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu