Gündem

14’e kilitlendik

14’e KİLİTLENDİK

Yurtiçi tarafta gündem TCMB’nin açıkladığı beklenti anketinin sonuçlarıydı. Piyasa katılımcılarının ortalama tahminlerini incelediğimizde yılsonu TÜFE beklentisi %13,12 seviyesinden bu anket döneminde %13,81’e çıkarıldı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi 11,81’e, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 9,55’ten %9,99 seviyesine yükseldi. Görüldüğü gibi tüm vadelerde beklentiler yukarı yönde revize edilmiş. Fakat bu beklentilerin mevcut hali ile iyimser kalma ihtimali bizce bir hayli güçlü. Özellikle ÜFE tarafında %35 seviyesinin aşılmış olması ve üretim maliyetlerinin artmaya devam etmesi, baz etkisi kaynaklı düşüş beklentilerinin aksine TÜFE’de yükselişin devam edebileceği izlenimini kuvvetlendirmekte. Yabancı kurumların yılsonu beklentilerinin %15-16 bandında bulunduğunu hatırlatalım. Dolayısıyla ÜFE’den TÜFE’ye geçişin ve TL’de oluşan değer kayıplarının etkisi ile yılsonunda beklentilerden daha yüksek bir enflasyon görebiliriz. Böylelikle TCMB’nin faiz indirimi notasında elinin güçlü olmadığını da söylemek gerekiyor. Küresel piyasalara ise gözler ABD kaynaklı gelişmelerdeydi. Salı günü Hazine Bakanı Janet Yellen’ın faiz artırımına yönelik açıklamaları özellikle hisse senedi endekslerinde risk alma iştahını bir miktar bozucu etki oluşturmuştu. Dün ise bölgesel FED başkanlarının konuşmaları takip edildi. Burada öne çıkan isim ise New York FED Başkanı Williams’dı. Williams, enflasyona yönelik %2’nin üzerine artış yaşanacağı yorumunda bulundu fakat bunun kalıcılık sağlamayacağının da altını çizdi. Varlık alımlarının FED araçlarının önemli bir parçası olmaya devam ettiğini ve ekonomik toparlanma için kilit önemde olduğunu söyleyerek mevcut politikanın devam edeceği mesajını vermesi önemliydi. Benzer yorumların Boston FED Başkanı Eric Rosengren ve Cleveland Fed Başkanı Mester’den de geldiğini gördük. Yani FED, sözlü iletişim ile piyasalara ‘sakin ol’ mesajını vermeye devam etmekte… ABD’de Nisan ayı özel sektör tarım dışı istihdam (ADP) ve ISM imalat dışı PMI verisi takip edildi. İstihdam verisi Nisan’da 742 bin artış kaydederek 7 ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti. Bu sayede Cuma açıklanacak olan TDI verisine yönelik beklentiler güçlendi. PMI datası ise Mart ayına göre bu ay çok hafif bir geri çekilme ile beklentilerin de altında kalarak 62.7 seviyesinde açıklandı. Fakat imalat dışı PMI verisinin mevcut seviyelerinin tarihi yüksek seviyeler olduğunu belirtmek gerek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik bölgesinde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde yatırımcıların ABD’den gelecek isşzilik maaşı başvurularına odaklanması ile genellikle pozitif bölgede seyretti.Japonya hisse senetleri tatil sebebiyle kapalı olduğu sürenin ardından kazanımla seansa kazanımla başladı. Nikkei 225 ve Topix endeksleri yaklaşık yüzde 2 artış kaydetti.Önceki gün işlemlerin geçmediği Güney Kore Kospi Endeksi de yataya yakın pozitif seyretti. Hong Kong’da ise endeks yüzde 1’in üzerinde yükseldi.Çin anakarasının uzun süre tatil sebebiyle kapalı olmasının ardından Mayıs ayının başından bu yana ilk kez başlayan işlemlerde Şanghay Bileşik Endeksi hafif yükseldi, Shenzen endeksinde ise gerileme görüldü.Avustralya’da gösterge endeks bir çok sektörün düşmesiyle yüzde 0.6 gerildi.

• İngiltere’nin başkenti Londra’da bir araya gelen G7 Dışişleri Bakanları yayınladıkları ortak bildiride, Rusya’nın uluslararası politikasını “yasadışı ve olumsuz” olarak nitelendirdi.

• Avrupa Birliği Dış Eylem Servisi (EEAS) tarafından yapılan açıklamada, İngiltere ve Avrupa Birliği’nin (AB) başkent Londra’da AB Büyükelçiliği açılması konusunda anlaştığı kaydedildi.

• Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin-Avustralya Stratejik Ekonomik Diyalog mekanizması çerçevesindeki tüm faaliyetleri askıya almaya karar verdiğini duyurdu.

• Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, ABD ekonomisinin pandeminin yol açtığı dengesizliklerin üstesinde gelmeye çalıştığı ortamda enflasyonda bahar aylarında geçici bir bozulma olabileceğini söyledi. Ancak oluşacak bu enflasyon baskının kısa ömürlü olacağını öngören Rosengren, para politikasında bir değişikliğe yol açmayacağını da savundu.

• Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisinin pek çok politika yapıcının beklediğinden daha hızlı şekilde toparlanmakta olduğuna işaret etti. Ancak “geniş tabanlı toparlanmayı başarmak daha fazla zaman alıyor” diye konuşan Mester, Fed’in ekonomiye desteğini azaltması için ortaya koyduğu şartlar yerine gelmeden önce istihdam piyasasında daha az fazla ilerleme sağlanması gerekeceğini söyledi.

• Fed Başkan Yardımmcısı Richard Clarida, Hazine Bakanı Janet Yellen’in faiz oranları konusunda Salı günü yaptığı açıklamanın, merkez bankasını daha sıkı politikaya doğru itelemek anlamına gelmediğine inandığını söyledi.

• Fitch Ratings, gelişmekte olan Avrupa ekonomilerinin, işletmelerin sınırlamalara ayak uydurmalarına, aşılamada sağlanan ilerlemeye ve devlet desteğine bağlı olarak pandeminin etkilerinden toparlanmaya devam ettiklerini, ancak yinelen virüs dalgalarının ekonomik aktiviteyi vurmakta olduklarına işaret etti.

• AC Asia ex, Japan % – 0,21 satıcılı

• S&P 500 % – 0,06 satıcılı

• Euro Stoxx 50 % – 0,08 satıcılı

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu